Gdzie w Polsce żyje się najlepiej?

4 listopada 2021 podczas uroczystej gali Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin i zostało oparte na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia.

Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie, czy klimatyczny bilans wodny.

Najlepiej w Polsce żyje się w stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w rankingu „Gmina Dobra do Życia” pochodzi z tego regionu – w tym trójka laureatów: Ożarów Mazowiecki, Michałowice oraz Stare Babice.

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu najwyższą jakością życia mieszkańców mogą pochwalić się Warszawa, Wrocław, Poznań, Rzeszów i Kraków. Z kolei w strefach podmiejskich miast na prawach powiatu w czołówce znalazły się: Ożarów Mazowiecki, Michałowice, Stare Babice, Kobierzyce i Lesznowola.

W kategorii obejmującej gminy z siedzibą powiatu ziemskiego najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Lubin, Nowy Tomyśl, Bełchatów, Środa Wielkopolska, Mielec). Podobnie było w gminach miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (Gogolin, Witkowo, Zbąszyń, Pniewy, Wronki).

Z kolei w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców w pierwszej piątce znalazły się: Kleszczów, Walce, Strzeleczki, Ustronie Morskie i Rudna.

Wyniki rankingu

Tekst PAP Fot. PAP/Marcin Kmieciński