Gmina Stare Babice finalistą konkursu Innowacyjny Samorząd

26.02.2020 r. w Warszawie wręczono nagrody w 1. edycji konkursu Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Przybyło ponad 300 samorządowców z całego kraju. Gminę Stare Babice reprezentował wójt Sławomir Sumka i kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Damian Siembida.

Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach i nie tylko. „Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk” – mówi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Jak zaznaczył obecny na gali minister Cyfryzacji Marek Zagórski, innowacje są wdrażane dla obywateli i mieszkańców. „Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny, a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania – smart city, smart village – to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec ” – powiedział Zagórski.

Zdaniem ministra największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Wiceminister Rozwoju Wojciech Murdzek podkreślił, że większym progresem będą odznaczać się te samorządy, które preferują niestandardowy sposób działania, nie boją się nietypowych aktywności i nie boją się „bycia pierwszymi” i „wyważania drzwi”.

„Innowacyjne, niestandardowe podejście to jest lepszy produkt dla mieszkańców, ale też czasami oznacza to spore oszczędności w naszych kasach, jeżeli chodzi o środki publiczne” – zaznaczył.

Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda zauważył, że na co dzień mówi się o innowacji przedsiębiorstw, które pozawalają zwiększać produktywność generując wyższe przychody. Jak przekonywał, czas myśleć o innowacyjności w samorządzie.

„Czemu ma służyć innowacyjność w samorządzie? Odpowiedź jest bardzo prosta – za innowacyjnością w samorządzie idą lepszej jakości usługi publiczne. Czy to jest mniej istotne w stosunku do tego, co chcemy osiągnąć innowacyjnością w gospodarce? Absolutnie nie” – przekonywał Buda. Wyraził nadzieję, że kolejna perspektywa unijna 2021-2027 „będzie łaskawa” i znajdą się środki na innowacyjne pomysły.

Gmina Stare Babice realizuje wiele innowacyjnych projektów. Nagroda, którą wczoraj odebraliśmy została przyznana za Przewodnik po planowaniu przestrzennym autorstwa Referatu Planowania Przestrzennego.