Społeczna Burza Mózgów III

Czy chciałbyś zaangażować się i zrobić coś wspólnie dla siebie i innych? Masz ochotę działać, wyjść z domu, poznać innych mieszkańców gminy i razem stworzyć coś interesującego i pożytecznego dla całej społeczności? Czas na spotkanie, burzę mózgów i wspólne działania ciąg dalszy.
Jakub Łyszkowski-członek rady sołeckiej sołectwa Zielonki-Wieś oraz Dom Kultury Stare Babice, zapraszają mieszkańców gminy Stare Babice, zainteresowanych tworzeniem więzi opartej na współpracy i zaufaniu, na kolejne spotkanie w Domu Kultury Stare Babice przy ul. Południowej 2a, we wtorek 2 listopada br. o godz. 19:00. Wspólnie możemy zrobić coś, z czego pożytek będzie miała cała nasza okolica.
Na czym się wzorujemy?
Norweski ‘dugnad’ – to jest rodzaj prac woluntarnych w których udział biorą wszyscy Norwegowie. W zależności w jakich jednostkach i grupach uczestniczą, do takich działań przystępują. Na przykład, rodzice których dzieci grają w piłkę w lokalnym klubie sportowym, raz w tygodniu spotykają się żeby przygotować szatnie, napompować piłki i namalować linie na boisku czy skosić trawę. W ten sposób, nie tylko robią coś ważnego dla wspólnoty, ale także mają okazję na wspólną integrację, poznanie innych rodziców, podzielenie się poglądami czy wiedzą i doświadczeniem.
W ramach ‘dugnad’ dzieje się niemal wszystko, i to na każdym poziomie – od wioski po parlament. Wywodzi się to z tradycji gdzie mieszkańcy mogli polegać głównie na sobie nawzajem. A zaowocowało to pewnego rodzaju etyką postępowania, poszanowaniem dla dobra wspólnego i wysoką dbałością o dzieloną przestrzeń czy obiekty.
Aktualnie w wielu miejscach w Polsce duch wspólnotowy zaczyna się odradzać – mieszkańcy tworzą wspólnie artystyczne reprezentacje ich sąsiedztw, sołectw, wiosek czy ulic miast. Zbierają się w grupy zakupowe, kooperatywy, opiekują się na zmianę dziećmi. Generują własną identyfikacje wizualną , taką jak logo czy herby. Organizują wspólne wycieczki, festiwale i warsztaty. Uczą się od siebie potrzebnych umiejętności, zdobywają ciekawą wiedzę i wymieniają znajomościami.
Jesteśmy przekonani że w naszej Babickiej społeczności drzemie nieskończony potencjał, zasobów, wiedzy, empatii, intuicji i doświadczenia z którego wszyscy możemy dać wiele korzyści dla naszej wspólnoty
Stąd też pomysł na zorganizowanie Społecznej Burzy Mózgów – inicjalnego spotkania prowadzonego w systemie aktywnej moderacji i poszanowania , podczas którego – dbając o relacje i komunikację, poszukamy projektu leżącego w naszym zasięgu. Czegoś co możemy zrobić jako wspólnota sąsiedzka
Przyjdź jeśli coś z tej listy do Ciebie pasuje:
Jesteś mieszkańcem Starych Babic, który chce działać – budować, wymyślać, naprawiać i wymieniać się. Przedstawicielką stowarzyszeń lub fundacji, samorządowcem, sołtysem, aktywistką reprezentującą seniorów lub juniorów albo po prostu masz ochotę na wspólną kawę i ciasto.
Gdzie?
Dom Kultury Stare Babice, I piętro,
Kiedy? godzina 19:00
Jak?
W trakcie spotkania postaramy się osiągnąć konsensus w drodze procesu. Pokażemy możliwości demokracji bezpośredniej, aktywnej moderacji rozmowy i poszanowania dla opinii, zdania i wiedzy wszystkich uczestników.
Inicjator spotkania: Jakub Łyszkowski – radny sołectwa Zielonki Wieś , działacz Stowarzyszenia Kooperatywa Dobrze, koalicji Żywa Ziemia, wolontariusz Kampinoskiego Parku Narodowego (lyszkowskijakub@gmail.com, tel. 502609869