Światowy Dzień Osób Chorych na Padaczkę

 Święty Walenty to patron nie tylko zakochanych- również dzisiaj 14 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Osób Chorych na Padaczkę. 

Epilepsja czyli tzw. choroba świętego Walentego to najczęstsza choroba mózgu. Choruje na nią ok. 400 tysięcy Polaków a jednak nadal świadomość na temat tego schorzenia jest społecznie niska. Dzisiejszy dzień jest ważną okazją, by naszą uwagę zwrócić na potrzeby osób cierpiących na tę chorobę oraz na ich rodziny i opiekunów.

Epilepsja jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Chociaż wiele osób żyjących z padaczką może prowadzić normalne życie dzięki odpowiedniemu leczeniu, wciąż istnieją społeczne i kulturowe bariery, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie.

Dlatego właśnie w  tym dniu zachęcamy do podjęcia działań na rzecz poprawy jakości życia osób z padaczką. Warto promować świadomość społeczną na temat tego schorzenia oraz edukować o jej objawach i leczeniu. Nie zapominajmy także o potrzebach rodzin i opiekunów osób chorych, którzy często nie mają odpowiedniego wsparcia i pomocy. Warto skłaniać siebie i swoje otoczenie do refleksji i solidarności z osobami cierpiącymi na padaczkę oraz do podejmowania działań na rzecz poprawy ich sytuacji. Tego dnia przekażmy swoje wsparcie i zrozumienie tym, którzy zmagają się z tą chorobą – pamiętajmy, że chorych nie należy się bać, a epilepsja nie jest wyrokiem i nie musi przekreślać realizacji planów życiowych.

CO NALEŻY ZROBIĆ, GDY JESTEŚ ŚWIADKIEM NAPADU PADACZKOWEGO:

  • ułożyć chorego na boku by uchronić go przed zakrztuszeniem się, jeśli nie jest możliwe ułożenie chorego w tej pozycji, pozostawić na plecach;
  • ochronić (szczególnie głowę i kręgosłup) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, czyli np. przytrzymać z boku rękami; nie należy podnosić głowy chorego;
  • ułatwić oddychanie, np.: rozpiąć pasek czy kołnierz koszuli;
  • sprawdzić, czy podczas napadu nie było mimowolnego oddania moczu (lub kału) i adekwatnie pomóc choremu;
  • zachować spokój;
  • wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe.

Pamiętajmy, aby nie bać się reagować. Nasza pomoc może ochronić zdrowie, a nawet życie chorego.