Wójt o podatkach po raz drugi

Drodzy mieszkańcy,

Jesteśmy po kolejnej zmianie stawek podatkowych od nieruchomości w naszej gminie. 3 listopada Rada Gminy przychylając się do moich argumentów zaakceptowała wzrost podatków, a właściwie przywrócenie stawek do poziomu z roku 2018. To jedne z najniższych stawek w naszym powiecie.

Kilka dni temu na podstawie Obywatelskiego Projektu Uchwały wspieranego przez radnych Klubu Łączy Nas Gmina przegłosowano ich obniżenie. Powoduje to deficyt w budżecie na poziomie blisko 900 tysięcy złotych. Co ważniejsze radni Łączy Nas Gmina obniżyli głównie podatki dla najbogatszych – tych, którzy posiadają budynki powyżej 501 m². Nie powinno to nas dziwić, bo działali we własnym interesie bądź w interesie niewielkiej grupy przedsiębiorców od lat ich wspierających.

Sama uchwała rodzi wiele wątpliwości co do jej ważności. W głosowaniu brał udział radny, któremu wojewoda wygasił mandat za bycie radnym i jednoczesną pracę w spółce gminnej, gdzie poza pensją wynajmował swój samochód spółce, który i tak nie był przez spółkę używany. Nie spełniono też wielu ustawowych wymogów co do ważności tej uchwały. Ale o tym zadecyduje organ nadzorczy. Deficyt w projekcie budżetu gminy jaki spowodowała ta uchwała to mniej więcej koszt oświetlenia ulic w gminie przez cały rok od 22 do 6 rano.

Czy to znaczy, że wyłączymy oświetlenie? Oczywiście nie, bo nie tego oczekują mieszkańcy, ale będziemy musieli ograniczyć inne wydatki o tę kwotę. Mam wrażenie, że niektórzy radni w ogóle nie przejmowali się potrzebami mieszkańców tylko chcieliby zaszkodzić sprawnemu funkcjonowaniu gminy. Gminy, która chce się oczyścić z małych partykularnych interesów osób, które są radnymi od lat i myślą tylko o swoich pieniądzach.

Chciałbym zaapelować do Radnych obecnej kadencji, żeby nie prowadzili polityki na terenie gminy. Tym bardziej nie przenosili poziomu polityki krajowej na poziom naszej społeczności. Nie dzielili jej za pomocą kłamstw i manipulacji. Ja nie chcę się z nikim kłócić i nikogo nie chcę obrażać. Chcę pracować dla gminy i mieszkańców. Wszystkich, a  nie jakiejś jednej wybranej grupy. Proszę o nie dezinformowanie mieszkańców. O nie manipulowanie prawdą w najprostszych sprawach. Okłamywanie społeczności lokalnej co do intencji Urzędu Gminy. Proszę po prostu o przyzwoitość i odpowiedzialność za gminę. Po to i mnie i Państwa wybrano.

 

Drodzy mieszkańcy,

Dzięki części radnych nasza gmina wejdzie w 2021 rok bez uchwalonego budżetu. Może to spowodować spowolnienie prowadzonych inwestycji i przesunąć o kilka miesięcy rozpoczęcie nowych. Intencje tych radnych można oceniać w różny sposób, ale ciężko dopatrzyć się w nich dbałości o gminę i potrzeby jej  mieszkańców. W imię własnych interesów kilka osób próbuje zablokować zmiany jakich wspólnie dokonujemy. Nasza gmina potrzebuje zmian.  Chcę by było nowocześnie i transparentnie. Chcę byście mieli wpływ na zarządzanie gminą, a by tego wpływu nie miała, mała grupa osób dbająca tylko o siebie. Chcę byście wiedzieli na co idą Wasze pieniądze.

Życzę wszystkim dużo zdrowia i radości z oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

 

Sławomir Sumka

Wójt Gminy Stare Babice