Zrozumieć starość – warsztaty dla młodzieży

Z inicjatywy Gminnej Rady Seniorów, w czwartek 19 grudnia 2019 r., klasy VIII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym wzięły udział w warsztatach pn.”Zrozumieć starość”, które zorganizowała Fundacja Zaczyn.

W ramach zajęć uczniowie mogli założyć specjalny kombinezon geriatryczny i na własnej skórze przekonać się z jakimi wyzwaniami wiąże się podeszły wiek. Strój stworzony na potrzeby kampanii uświadamia ochotnikom trudności z jakimi codziennie borykają się osoby starsze – za jego pomocą młody człowiek, w mgnieniu oka, „starzeje się” o kilkadziesiąt lat: gorzej widzi, gorzej słyszy, ma zesztywniałe stawy i problemy z poruszaniem się. Proste czynności tj. zawiązanie butów, wyjęcie drobnych z portfela, nalanie wody do kubka czy wypełnienie urzędowego druczka staje się ekstremalnie trudnym wyzwaniem. Po wykonaniu zadań uczniowie podzielili się z innymi swoimi przemyśleniami. Wielu uczniów zadeklarowało zmianę swojego postrzegania starości.

Dla młodych ludzi ten eksperyment daje do myślenia, uczy empatii i uwrażliwia na sytuację starszych osób.

Jeśli któraś z naszych babickich szkół jest zainteresowana udziałem w warsztatach to zachęcamy do kontaktu z Przewodniczącym Gminnej Rady Seniorów Tadeuszem Wiśniewskim pod nr tel: 603043040.

Więcej o kampanii „Zrozumieć starość” znajdą Państwo na www.zrozumiecstarosc.pl .

Poniżej filmik promujący kampanię i zdjęcia ze szkoły w Borzęcinie Dużym: