1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy)

udostępnij

Obchodzone jest hucznie na całym świecie i choć w Polsce kojarzy się z czasami PRL-u, to święto ma ponad 100 lat tradycji.

święto pracy ma swoje korzenie w tragicznych wydarzeniach. 1 maja 1886 roku w Chicago na ulicę wyszli robotnicy, domagając się lepszych warunków pracy. Pracowali po 12 godzin dziennie i nie mieli żadnych zabezpieczeń socjalnych. Rozpoczęte pokojowo demonstracje trwały kilka dni, w trakcie których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Polska była jednym z tych krajów, które obchodziły Święto Pracy już w 1890 roku. Początkowo obchody przybierały formę demonstracji robotniczych i strajków. W Warszawie strajkowało wtedy 8000 robotników, domagając się 8-godzinnego dnia pracy. Od tego czasu święto obchodzone było co roku, we wszystkich zaborach oraz po uzyskaniu niepodległości, mimo że często kończyło się starciami z policją.  

Po wojnie, po zmianie władzy, zmieniło się też podejście do Święta Pracy w Polsce. Od 1950 1 maja jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.