Stare Babice,
ul. Wł. Sikorskiego,
Cmentarz Wojenny
We wrześniu 1939 roku, Babice wraz z innymi pobliskimi miejscowościami stanowiły zachodnie przedpole obrony stolicy.
W czasie II wojny światowej kilkakrotnie przez Babice przechodziła linia frontu w trakcie walki o Warszawę. Bohaterską walkę toczono o obronę Transatlantyckiej Radiostacji Babice.
Szacuje się, ze w okolicy Babic zginęło podczas kampanii wrześniowej około 1000 żołnierzy.
Cmentarz został założony w 1940 roku. W latach 1941-42 ekshumowano tu ciała 275 żołnierzy poległych na terenach: Radiostacji Babice, Boernerowo, Grot, Górc, Jelonek, Chrzanowa, Bliznego. Spoczywają tu również powstańcy warszawscy, żołnierze AK Grupy Kampinos i inne ofiary wojny.
Ostatnie badania mówią nawet 388 osobach, w tym 172 imiennych.
Cmentarz jest w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a administrowany przez Urząd Gminy Stare Babice. Staraniem gminy został gruntownie odnowiony w 2009 roku. Nad białymi krzyżami powiewa dumnie na wysokim biało-czerwonym maszcie polska flaga.
Babicka Reduta w 1939 roku broniła się do 27 września, dlatego też święto patriotyczne organizowane jest w Babicach zawsze w ostatnią wrześniową niedzielę.
Stare Babice – pomnik poświęcony Obrońcom Ziemi Babickiej
Pomnik odsłonięty 27.09.2009 roku w czasie dorocznych uroczystości patriotycznych.
Pomnik upamiętnia: Żołnierzy Września 39 roku, powstańców styczniowych z 1863 roku z oddziału „Dzieci Warszawy”, wśród których byli powstańcy z parafii babickiej, którzy zginęli w bitwie pod Budą Zaborowską i pochowani są w Mogile Powstańczej w puszczy kampinoskiej oraz wszystkich mieszkańców gminy, którzy działali w konspiracji i walczyli w szeregach Armii Krajowej.
Relacja filmowa z odsłonięcia pomnika, doroczne wrześniowe uroczystości patriotyczne w Starych Babicach – 27.09.2009
Stare Babice – Aleja Dębów Katyńskich
25 kwietnia 2010 r. w Gminie Stare Babice otwarto uroczyście Aleję Dębów Katyńskich.
Do tego dnia gmina przygotowywała się prawie dwa lata. Posadzono 29 dębów pamięci. 21 z nich upamiętnia historyczne ofiary polskiej Golgoty Wschodu, związane ze zbrodnią katyńską. 8 drzew poświęcono osobom, które zginęły tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Dąb pamięci ma Andrzej Przewoźnik – Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie a w poprzednim roku honorowo odsłaniał Pomnik Obrońcom Ziemi Babickiej.
Stare Babice – nowoczesny pomnik upamiętniający rocznicę uruchomienia Trasatlantyckiej Radiostacji Babice.
Polskie okno na świat – Transatlantycka Radiostacja Babice.
W 1923 roku, 4 lata po zakończeniu I wojny światowej w wyniku której Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli, uruchomiono na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice, transatlantycką radiostację nadawczą „Babice”.
Wybudowano w ciagu 2 lat Radiostację, której antenę nadawczą stanowiło 10 wież wysokości 126,5 m i rozstawionych na długości 4 km pomiędzy wsiami: Babice Stare i Wawrzyszewem. Pomiędzy 5 i 6 masztem zlokalizowano budynki stacji nadawczej. Zasięg sygnału był międzykontynentalny, w okresie budowy była największą i najnowocześniejszą stacją nadawczą na świecie.
Radiostacja działała do 8 września 1939 roku, mimo dramatycznej obrony została zajęta przez wojska niemieckie. W czasie wojny była nadal wykorzystywana, niestety przez okupanta. W ostatnim dniu przed wycofaniem wojsk niemieckich z Warszawy, 16-go stycznia 1945 roku została wysadzona w powietrze.
Tablicę pamiątkową odsłonięto uroczyście w rocznicę 90-cio lecia uruchomienia Radiostacji 17 listopada 2013 roku. Tablica jest umieszczona przy oryginalnej, historycznej podporze wieży nadawczej zniszczonej Radiostacji. Na podporze usytuowano maszt flagowy, który konstrukcją przypomina historyczną wieżę nadawczą.
Borzęcin Duży – Miejsce Pamięci 1939-1944
Wysoki krzyż góruje nad miejscem pamięci narodowej. Po obu stronach głównej tablicy umieszczono tablice informacyjne: jedna informuje o wydarzeniach wojennych a druga o pradawnej historii tego miejsca (cmentarzysko prasłowiańskie i średniowieczne, miejsce pierwszego, drewnianego kościoła).
Borzęcin Duży – cmentarz miejscowy – Kwatery z grobami poległych żołnierzy września 1939 i zbiorowa mogiła pomordowanych mieszkańców (pomnik ich pamięci odsłonięto w Umiastowie (gmina Ożarów).
Umiastów
Pomnik ku czci mieszkańców Topolina i Umiastowa zamordowanych przez hitlerowców w 1939 roku.
Pomnik odsłonięto w listopadzie 2009.
Spacerownik:
W załączniku: Rozdział książki Marcina Łady„Miejsca Pamięci w Powiecie Warszawskim Zachodnim” Ożarów Mazowiecki 2013″