Starobabicki Uniwersytet III Wieku

Stowarzyszenie „Starobabicki Uniwersytet III Wieku”

ZARZĄD:
Agnieszka Matuszewska – Prezes,
Tadeusz Wiśniewski – Wiceprezes,
Paweł Piotrowski – skarbnik,
Joanna Czajka – sekretarz,
Krystyna Zając – członek zarządu.
Logo Uniwersytetu opracowała Ewa Urniaż-Szymańska.

Wykład inauguracyjny odbył się 20.10.2014 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy.

Edukacja i nauka towarzyszą nam przez całe życie, nigdy nie jest na nią za późno. Wielu ludzi „młodych duchem” po zakończeniu pracy zawodowej ma czas wolny i pragnie kontaktu z innymi ludźmi oraz poszerzania wiedzy.  Uniwersytet  czeka na takich słuchaczy!

Do studiowania zapraszamy osoby powyżej 45. roku życia.

Patronat nad uczelnią objął Wójt Gminy Stare Babice i Starosta Warszawski Zachodni.

Spotkania planowane są co 2 tygodnie a słuchacze mają możność wyboru tematyki spotkań.

KONTAKT:
Agnieszka Matuszewska: tel. kom. 506 821 488


 

Inauguracja II semestru Uniwersytetu Trzeciego Wieku


Inauguracja Roku Akademickiego Starobabickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku


UTW zaprasza na wykład ,,Mózg- niezwykły komputer w naszej głowie”


UTW zaprasza na wykład “Wpływ pogody i klimatu na zdrowie człowieka”


Spotkanie Starobabickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Wykład “Zainspirowani  Konopnicką”


INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2021/2022 Starobabickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dniu 5 października 2021 w Sali widowiskowej Domu Kultury miała miejsce uroczystość INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2021/2022 Starobabickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wśród zaproszonych Gości byli m.in. Wójt Gminy Stare Babice- p. Sławomir Sumka, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego- p. Jan Żychliński, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów- p. Tadeusz Wiśniewski wraz z Radnymi, Dyrektor GOPS i prowadząca Klub Nadzieja- p. Alicja Napurka, Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Kotwica- p. Krzysztof Grzelak, Dyrektor Domu Kultury- p. Janusz Czaja wraz z Pracownikami, Referat Komunikacji Społecznej z opiekującą się Seniorami p. Karoliną Spiżewską. Na Sali byli zgromadzeni słuchacze – Studenci UTW.

Uroczystość rozpoczęła się od muzycznego akcentu, w którym to zagrała Orkiestra Podmiejska Stare Babice i okolice pod dyrygenturą pana Łukasaz Owczynnikowa.

Wykład inauguracyjny wygłosił p. Marek Pilch – maratończyk, ambasador zdrowego stylu życia ogólnopolskiego magazyny „Głosu Seniora”. Do wybrania zdrowego stylu życia przekonał się, gdy lekarze zaczęli mu uświadamiać, że jego zdrowie jest zagrożone. Dziś sam jest aktywny i do aktywności zachęca innych. Zapraszał do aktywności także zgromadzonych Studentów. Drugim poruszanym tematem był:,, BEZPIECZNY SENIOR – STOP MANIPULACJI”. Starsze osoby wiele razy padają ofiarą oszustów, którzy posługując się technikami manipulacji wykorzystują ich. Mówił także o Ogólnopolskiej Karcie Seniora, którą można wyrobić w naszej Gminie w  Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej,

Pan Marek Pilch przekazał p. Wójtowi Certyfikat dla Gminy Stare Babice – Partnera Kampanii „Bezpieczny Senior – Stop Manipulacji, Nie daj się oszukać”

Swoje słowo skierowała do obecnych p. Paulina Polek.
,,Szanowni Seniorzy z okazji Państwa Święta – Międzynarodowego Dnia Seniora, który przypada 1 października pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, spełnienia marzeń, pogody ducha oraz wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów.
Moi Drodzy, jako studenci Uniwersytetu doskonale wiecie, że „piękny umysł nie ma wieku”. Te słowa to tytuł jednej z moich książek, który nie jest przypadkowy.  Każdy
z nas ma prawo do rozwijania swoich pasji i umiejętności, w tym zdolności intelektualnych, i wiek, nie powinien stanowić przeszkody. To Wy Drodzy Studenci swoją zaangażowaną postawą oraz determinacją pokazujecie nam jak ważnym elementem codziennego życia jest praca nad samym sobą, swoimi zasobami oraz słabościami. Mimo przeciwności losu, braku czasu, często schorowani, aktywnie pozyskujecie nowe wiadomości, tym samym wzbogacacie siebie i Wasze rodziny o nowe umiejętności, które nabywacie na dostępnych na Uniwersytecie warsztatach
i wykładach”.

Po wysłuchaniu wykładów Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku p. Agnieszka Matuszewska wypowiedziała ,,Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus! Vivat Academia, vivant professores!”.

Inauguracja roku akademickiego zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Życzenia z tej okazji złożyli zgromadzonym Pan Starosta, Przewodniczący Rady Seniorów i Pan Wójt, który przygotował dla zgromadzonych upominek.
Plany na kolejny rok akademicki przedstawiła p.Agnieszka Matuszewska. Seniorzy będą kształcić swoją pamięć, pracując m.in. z książką ,,Piękny umysł nie zna wieku”. Dużym zainteresowaniem cieszą się odbywające Tańce w kręgu.
Uroczystość zakończyła się występem artystycznym Zespołu Sami Swoi i Bez Nazwy. Seniorzy z wielkim dystansem podchodzą do swojego wieku i jego dolegliwości. Optymizmem i pogodą ducha mogliby obdzielić wiele osób. Niech ten optymizm przyświeca im w całym kolejnym roku akademickim.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć chwili przy kawie i herbacie.

 

 


Stowarzyszenie Starobabicki Uniwersytet III Wieku zaprasza 28 września o godz.16.30 na spotkanie w Starych Babicach pt: ,,Zachowaj sprawność intelektualną – praktyczne wskazówki” z panią Pauliną Polek, które odbędzie się w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stare Babice przy ul. Rynek 21.

 

 


Stowarzyszenie Starobabicki Uniwersytet III Wieku zaprasza 14 września o godzinie 16.00 do siedziby Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym przy ul.Warszawskiej 826 na spotkanie pt: ,,Działalność misjonarzy SMA w Afryce”. W trakcie spotkania odbędzie się prezentacja części relaksu oraz możliwość uczestnictwa dla chętnych w Mszy Świętej o godz. 17.30.

 

 Wykład „Rośliny lecznicze z bliska i z daleka”


Akademia pamięci

Starobabicki Uniwersytet Trzeciego Wieku wdraża pilotażowy projekt (online) warsztatów z techniki pamięciowej dla seniorów wg. kompleksowego, autorskiego programu ” Akademii pamięci ” Iwony Kacprzak, która jest pomysłodawcą i współautorką dwuletniego programu technik pamięciowych dla seniorów. W pierwszej edycji warsztatów, które trwają od 24 marca do 07 lipca 2021 roku (16 zajęć po 1,5 h) uczestniczy 10-ciu seniorów- studentów UTW, zajęcia odbywają się w środy o godz. 14.00- 15.30.

Materiały pomocnicze, do wykorzystania dla każdego uczestnika, to „Kurs technik pamięciowych dla seniorów” opracowany przez Aleksandrę Jabłońską i Iwonę Kacprzak. Planowane są kolejne kursy w nowym Roku Akademickim.

Na „Tańce w kręgu” prowadzone przez Ewelinę Michalak UTW zaprasza w stałym terminie – piątki godz. 17.30 online.

link – bz. Pasccode 771 588

 


Drodzy Seniorzy

Niech Wielkanocny czas świąteczny przyniesie wiele wiary, nadziei i miłości.

Niech zdrowie, radość i optymizm będą z Wami każdego dnia.

Prace wykonane przez Uczniów Szkoły w Borzęcinie Dużym:


 


DRODZY SENIORZY

Na ten Świąteczny czas życzymy wiele zdrowia, radości i miłości.

Niech Wasze serca napełnione spokojem zarażają młode pokolenia optymizmem.

Nowy Rok niech rozpromieni Wasze oblicza przepędzając wszystkie troski.

Sił na każdy dzień dla Państwa.

 

Stowarzyszenie Starobabicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 Szanowni Państwo! Kochani Seniorzy!

W tym wyjątkowym dla Nas wszystkich czasie Kierownik i pracownicy Wydziału Polityki Senioralnej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej życzą:

Aby wszyscy z Państwa znaleźli swoje miejsce przy świątecznym stole,
by spełniły się Wasze najskrytsze marzenia, aby każdy kolejny dzień był jeszcze lepszy od poprzedniego,
bądźmy dla siebie bardziej serdeczni, patrzmy na to co dobre a nie na to co nas dzieli.
Wszystkiego najlepszego na Święta i Nowy Rok.


       Rok akademicki 2020/2021

15.09.2020 r. – wykład inauguracyjny pt; „Szczepienia ochronne dla seniorów oraz zabezpieczenie przed koronawirusem ” wygłoszony przez dr. Marka Posobkiewicza byłego głównego inspektora sanitarnego, obecnie eksperta ds.oceny ryzyka Covid-19.

29.09.2020 r. – prelekcja pt. ” Słodki smak czekolady, czyli historia rodziny Wedlów” przeprowadzona przez Ewę Andrzejewską z Fundacji Hereditas.

13.10.2020 r  prelekcja pt. „Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II – patron roku 2020 ”  przeprowadzona przez Ewę Andrzejewską z fundacji Hereditas.

5.09.2020 r. Starobabicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował Rok Akademicki 2020/2021 uroczystą mszą, odprawioną w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie, w intencji osób starszych w naszej gminie i wykładem dr. Marka Posobkiewicza byłego Głównego Inspektora Sanitarnego, obecnie Eksperta ds. oceny ryzyka Covid-19 pt. „Szczepienia ochronne dla Seniorów,
oraz zabezpieczenie przed koronawirusem.


Starobabicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, zaprasza Studentów UTW i chętnych Seniorów na wykłady i warsztaty udostępniane przez UTW Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, online.

Tematy są ciekawe z różnych dziedzin nauki, wybieramy te które nas interesują.

 Jak korzystać:

        – wpisać UTW Szkoła Główna Handlowa w Warszawie;

        – kliknąć Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH;

        – kliknąć na wybrany temat wykładu;

Można sprawdzić plan zajęć, aby zaplanować sobie terminy spotkań.
Powodzenia.


 

 

XI Konkurs Kapeluszy, organizowany przez OPUTW, na Torze Wyścigów Konnych, na Służewcu został rozstrzygnięty.
 W ścisłym finale znalazło się dwoje przedstawicieli Starobabickiego UTW – Maria Parlińska i Piotr Goraj.
Do półfinału, zakwalifikowali się Danuta Mikina, Zofia Cichowlas, Marianna Kosińska, Zofia Okulicz.

Uroczyste spotkanie i podsumowanie Konkursu nie mogło się odbyć osobiście, z powodu pandemii, dlatego finaliści dyplomy i nagrody otrzymają drogą pocztową.

Zdjęcia finalistów i półfinalistów możemy oglądać w  Panoramie Nr. 4/2020 UTW SGH 

Wersja elektroniczna Panoramy: www.sgh.waw.fundacjaoputw.pl

Gonitwa na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu: https:/youte.be/:SHkyJkc1UM

 Gratulacje dla naszych laureatów!!!


14.11.2020 r. Starobabicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zgłosił do ” Konkursu kapeluszy” organizowanego przez Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, sześciu  wspaniałych Seniorów z naszej gminy. Seniorzy pozowali w strojach wieczorowych i kapeluszach.

Jury oceniać będzie pomysłowość, elegancję i własny nakład pracy, do półfinału wchodzi 30 stylizacji do finału 10. Wyniki Konkursu będą znane na początku grudnia.

Trzymamy kciuki za naszych przedstawicieli.

Danuta Mikina

Maria Parlińska

Zofia Cichowlas

Zofia Okulicz

Piotr Goraj

 

 

 


Szanowni Państwo, Stowarzyszenie Starobabicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza 29 września o godz. 16.30 do sali Konferencyjnej w Urzędzie Gminy ul. Rynek 21 na wykład p. Ewy Andrzejewskiej pt.:,,Ptasie mleczko i nie tylko – czyli historia rodziny Wedlów”.