Folder OCALMY OD ZAPOMNIENIA – TOPOLIN/UMIASTÓW 13.09.1939

13.09.2019 r.

Szanowni Państwo!

Minęło już 80 lat od wybuchu II wojny światowej, kataklizmu dziejowego, który dokonał spustoszenia na całym terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej. Konsekwencje tej tragedii ponosimy do dziś, a pamięć traumatycznych przeżyć, mimo upływu wielu lat, stale obecna jest wśród starszego pokolenia.

Wojna dotknęła także mieszkańców dzisiejszych gmin Ożarów Mazowiecki i Stare Babice. 13 września 1939 r. Niemcy rozstrzelali ponad 20 osób w Umiastowie i Topolinie – dwóch wsiach położonych w dwóch sąsiednich gminach. Wśród zamordowanych byli mężczyźni z Umiastowa i Topolina, a także grupa osób – uciekinierów z Ożarowa Mazowieckiego i Ołtarzewa, w którym wówczas toczyła się bitwa.

Dziesięć lat temu w Umiastowie stanął pomnik poświęcony Ofiarom tej zbrodni. Od tamtej pory co roku społeczności i władze samorządowe naszych gmin spotykają się przy pomniku, aby oddać cześć pomordowanym i kultywować ich pamięć.

Przekazujemy w Państwa ręce publikację, w której opisano kulisy wojennej tragedii, a także historię powstania pomnika w Umiastowie. Pamiętajmy zawsze o naszych rodakach, którzy stracili życie, będąc wiernymi Polsce. Cześć Ich Pamięci!

Sławomir Sumka
Wójt Gminy Stare Babice

Paweł Kanclerz
Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego