100 lecie rodziny Carossich w Starych Babicach

udostępnij

23 października 2021 r. w Starych Babicach spotkały się 4 pokolenia rodziny Carossich, aby świętować 100 lecie rodziny na Ziemi Babickiej.  Wraz z zaproszonymi gośćmi, w spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, który w imieniu wspólnoty samorządowej przekazał przedstawicielom rodziny najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu.

Historia rodziny Carossich na ziemiach polskich rozpoczęła się w XVIII wieku,  kiedy to Włoch Jan Filip Carossi przybył do naszego kraju na zaproszenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, został jego naczelnym geologiem i górnikiem, dyrektorem Gabinetu Historii Naturalnej Rzeczypospolitej i przodkiem rodu Carossich w Polsce.
Podczas spotkania Joanna Gwiazdowska z domu Moraczewska, pra pra wnuczka protoplasty rodu, przedstawiła historię rodziny Carossich. Władysław Carossi kupił resztówkę majątku Babice Szlacheckie w 1921 r. od rodziny Cholewińskich – właścicieli dawnych dóbr Babice obejmujących kiedyś także Janów i Kwirynów. Rodzina Carossich skoligacona została m.in. z: Rościszewskimi, Korwin-Szymanowskimi, Stadnickimi, Sobańskimi i Krasickimi. Jedna z prababek – Maria hrabina Krasicka-Rościszewska była rodzoną siostrą arcybiskupa Ignacego hrabiego Krasickiego, inna  wyszła za mąż za Kazimierza Moraczewskiego-Trzecieskiego, który posiadał liczne majątki w Polsce i kopalnię ropy naftowej w Bełżcu.
Pełna historia rodziny Carossich w najbliższym wydaniu Gazety Babickiej.

Życzymy Rodzinie Carossich wszelkiej pomyślności i dalszego pielęgnowania rodzinnych tradycji!

tekst i fot. Marcin Łada