77. rocznica wysadzenia Radiostacji Babice przez Niemców

udostępnij

„Nie ma obecnie radiostacji Babice/Boernerowo… Dumne, bodące niebo 126-metrowe wieże z 46 metrowymi poprzeczkami, które od 1923 roku urągały niebu, padły ofiarą niemieckiej furii zniszczenia określanej przez niemieckiego kierownika radiostacji Kielera, jako „Notweuttigkart” – złośliwość wojenna. I znowu nad 4-kilometrową równiną pomiędzy Latchorzewem, Gacią oraz fortem II-a i Klaudynem rozpostarł się tylko błękit czystego nieba, jak ongiś. Znikły konstrukcje w przestworzach i obłokach.”

„…Radiostacja Babice/Boernerowo… zasługuje na to, by wskrzesić ją w pamięci i przekazać potomnym przed zapadnięciem w niepamięć…”

Tak w literacki sposób wspominał, wysadzoną przez Niemców 16 stycznia 1945 roku Radiostację Babice, jej były dyrektor inż. Edward Teofil Liberadzki. W Polsce międzywojennej sylwetki wież Radiostacji były symbolem odrodzonego państwa. Zdobiły one okładki książek i czasopism, były wykorzystywane w reklamach prasowych, stanowiły logotyp Polskiego Radia. To Radiostacja Babice była jednym z głównych wątków Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku w Poznaniu, a nawet inspirowała grafików projektujących opakowanie papierosów „Radio”. Po dziś dzień możemy dostrzec linię sylwetek wież Radiostacji Babice w niektórych słupach wysokiego napięcia. To właśnie wieże transatlantyckiego radiotelegrafu były prekursorem projektu takich słupów.

Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym numerze Gazety Babickiej nr 1 (304) styczeń 2022.