Akcja krwiodawstwa „DAR SERCA – Nie bój się pomóc!”

udostępnij

Krew to dar bezcenny. Krwi nie można wyprodukować w laboratorium, krwi, ani żadnych produktów krwiopodobnych, nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm. Dlatego tak ważne jest aby nie bać się tego i jeśli nie mamy przeciwwskazań związanych z naszym zdrowiem, warto oddać krew i pomoc innym. Koronawirus nie przenosi się drogą krwi. Zachęcam do oddawania krwi, bo ten, kto może ratować komuś życie, powinien to robić!

 

12 czerwca 2021 r.  w godz. 10.00 – 15.00 na parkingu Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim będą stały dwa ambulanse z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z ul. Saskiej w Warszawie.  

Kto może oddać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów; u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań oraz które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. Przed poraniem krwi prowadzony jest wywiad lekarski. Krew można oddać przed planowanym szczepieniem.

Przygotowanie do pobrania krwi

Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

 

Do oddania krwi mogą zgłaszać się wyłącznie ZDROWE OSOBY – bez jakichkolwiek objawów infekcji m.in.: gorączka, kaszel, katar – w tym alergiczny, duszność, biegunka, wymioty, które w ostatnich 10 dni nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 lub objętą kwarantanną/nadzorem epidemiologicznym. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2. Informujemy, że  podczas akcji krwi obowiązuje zasłanianie nosa i ust.