Betlejemskie Światło Pokoju w Gminie Stare Babice

udostępnij

23.12.2019 r. harcerze dwóch babickich drużyn harcerskich 110 WTDH „Wilki” i „Płomienie” spotkali się w Urzędzie Gminy Stare Babice, aby wspólnie przekazać Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Wójta Gminy Sławomira Sumki.

Historia światła zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew.

W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Podczas spotkania wójt przyjął Światło, a także podzielił się z harcerzami krótkimi wspomnieniami z czasów, kiedy sam był harcerzem i przeżywał własne obozowe przygody. Wójt zgodził się być gościem honorowym na jednej z przyszłorocznych zbiórek harcerskich, będzie wtedy czas na dłuższe opowieści i wspomnienia. Opowieści uważnie słuchał też nasz najmłodszy zuch – 2 miesięczny Wojtuś, synek druhny Doroty i druha Adama – naszych drużynowych.

Dziękujemy Urzędowi Gminy za wspaniałe upominki z logo Gminy Stare Babice. To będzie wspaniała pamiątka dzisiejszego spotkania. Nie ukrywam, że my młodzi bardzo lubimy wszelkie gadżety.

Tekst: Dh Sebastian Bek – 110 WTDH „Wilki”