Borzęcin Duży

udostępnij

Borzęcin Duży

Sołtys:
REMIGIUSZ FIJOŁEK
tel. 513 608 625

Rada sołecka:
– Marcin Dziudzi
– Iwona Ciećwierz

Wykaz ulic:

Borowa Droga
Kosmowska
Krańcowa
Poprzeczna
Rycerska
Spacerowa
Trakt Królewski
Ukośna
Warszawska
Wodnisko

Borzęcin Duży to małe i przytulne sołectwo, położone w Gminie Stare Babice, oddalone zaledwie 20 kilometrów od centrum Warszawy. Z jednej strony otoczone Puszczą Kampinoską, z drugiej polami wzdłuż drogi Warszawa – Żelazowa Wola – Sochaczew stanowi doskonałe miejsce zarówno do życia jak i prowadzenia biznesu.

Po 1990 roku wieś stopniowo przekształcała się z rolno-ogrodniczego zaplecza Warszawy w zespół osiedli mieszkalnych oraz obszarów działalności gospodarczej i ekologicznej. Obecnie na terenie sołectwa znajduje się 220 gospodarstw rolnych, w których użytkuje się ok. 500 ha gruntów. Na dzień 30 czerwca 2010 roku Sołectwo Borzęcin Duży liczyło 1319 mieszkańców.

HISTORIA
Parafia Borzęcin należy do najstarszych na Mazowszu. Powstała między rokiem 1166, a 1254. Pierwsze oficjalne informacje o Wsi pochodzą z roku 1254, kiedy to Papież Innocenty IV mówi o życiu kościoła parafialnego w Borzęcinie. Kościół w Borzęcinie zawsze był drewniany. Przedostatni, wybudowany w 1662 roku doszczętnie spłonął w 1852 roku. Wtedy to właściciele majątku Borzęcin Wincenty i Tekla Rapaccy odbudowali i wyposażyli całkowicie obecną świątynię.

W 1935 roku przy poszerzaniu szosy natrafiono na duże ilości kości ludzkich, a także urny starosłowiańskie i pogańskie popielnice, co potwierdza dawne osadnictwo tych okolic.

Czasy II Wojny Światowej boleśnie odcisnęły się na mieszkańcach Borzęcina. Dochodziło tu do dramatycznych walk żołnierzy polskich z przeważającymi siłami armii niemieckiej w ramach których m.in. dnia 12 września 1939 roku Niemcy zostali wyparci z Borzęcina. W okolicach zniszczono kilka niemieckich czołgów, zestrzelono także samolot wroga.   Niestety polskie oddziały ponosiły ciężkie straty i z braku amunicji musiały się wycofać do Modlina. Borzęcin godnie pełnił rolę tylnej straży wycofującej się armii. W okolicach poległo ponad 1000 polskich żołnierzy i oficerów. Wielu z nich pogrzebano na polu walki. Większość pochowano na cmentarzu w Ołtarzewie, gdzie spoczywa 996 żołnierzy i oficerów, 40 pochowano w Zaborowie i 19 w Borzęcinie.  

II Wojna Światowa obeszła się okrutnie także z cywilnymi mieszkańcami Borzęcina Dużego. 8 sierpnia 1944 r. Hitlerowcy zamordowali tu 49 osób, spośród których większość stanowili mieszkańcy tej miejscowości. Reszta to uciekinierzy z Warszawy objętej powstaniem. Okupanci mordując bezbronne ofiary mścili się za atak partyzancki na skład amunicji w Borzęcinie Dużym, który miał miejsce 7 sierpnia 1944 r. Wówczas w wyniku ostrzału zginęło 39 osób, wśród których byli partyzanci, strażacy i mieszkańcy Borzęcina. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w Borzęcinie Dużym ustanowiono obelisk z tablicą upamiętniającą ofiary II Wojny Światowej w Borzęcinie Dużym.

Jeśli pozwolisz, Drogi Czytelniku, poprowadzimy Cię przez naszą miejscowość, wskazując najważniejsze miejsca na mapie Borzęcina Dużego:

Kościół pw. Św. Wincentego Ferreriusza, wybudowany w 1855 roku, jest jednym z piękniejszych, zabytkowych kościołów na Mazowszu.

Staraniem Ks. Proboszcza Prałata Bogdana Wosławskiego oraz mieszkańców w borzęcińskim Kościele, w ciągu ostatnich lat dokonano wiele prac modernizacyjnych. Położono nowy dach, wyremontowano zabytkowe ołtarze, zainstalowano oświetlenie dookoła Świątyni, wyremontowano świetlicę, zwaną potocznie „Organistówką”.

Zwiedzając Borzęcin Duży powinniśmy zwrócić uwagę na inne zabytki miejscowości m. in.:

  • Kaplicę cmentarną Róży Zakrzewskiej Rykowskiej z roku 1838 (nr rejestru 1004/493). Cmentarz w Borzęcinie Dużym z drzewostanem (nr rejestru 1464).
  • Wydzieloną kwaterę żołnierzy W.P. Armii Łódź 13 PP z Pułtuska, z 1939 roku i mogiła rozstrzelanych w czasie II wojny światowej z sierpnia 1944 roku.
  • Grobowiec lekarza Henryka Collington z 1840 roku.
  • wewnątrz Kościoła poza pięknymi ołtarzami znajdziemy oryginalną monstrancję powstałą ok. 1610 roku, miedzianą chrzcielnicę czy XIX wieczne organy, których w Polsce pozostało tylko trzy sztuki.

Głównym punktem oświatowo-wychowawczym na terenie Borzęcina jest Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej Grupy Kampinos, w skład którego wchodzą Szkoła podstawowa oraz Przedszkole. Szkoła wyposażona jest m.in. w halę sportową i pracownię komputerową. W godzinach pozalekcyjnych uczniowie korzystać mogą z kół zainteresowań m.in. teatralnego, recytatorskiego, matematycznego, komputerowego, angielskiego. Działają też różnego rodzaju organizacje t.j. Uczniowski Klub Sportowy czy Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Przy Zespole Szkół funkcjonuje Ogólnodostępna Strefa Rekreacji Dziecięcej, wybudowana przy udziale środków pochodzących z Funduszy Norweskich, z których korzystać mogą mieszkańcy Gminy Stare Babice.

Ogólnodostępna Strefa Rekreacji Dziecięcej to zespół obiektów sportowych, w skład której wchodzą skatepark, siłownia boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, tenisa, stoły do ping-ponga a także skałka do wspinaczki dla dzieci. Otwarta w 2008 roku jest największym kompleksem sportowym w całej Gminie. Wszystkie obiekty są bezpieczne i dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży, dorosłych oraz osób niepełnosprawnych. Sprzęt sportowy wypożyczany jest za darmo. Strefa czynna jest przez 8 miesięcy w roku tj. od 15 marca do 15 listopada. Obiekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność naszej miejscowości. Głównym celem uruchomienia Strefy było promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, co z pewnością się udaje.

Jednym z piękniejszych i reprezentacyjnych miejsc na mapie Borzęcina jest Skwer im. Fryderyka Chopina u zbiegu ulic Warszawskiej i Spacerowej. Na skwer składają się m. in. staw o powierzchni 0,2 ha, pojemności 3650 m3 (przy maksymalnym napełnieniu wodą), ścieżki żwirowe, trawniki, drzewa i krzewy, ławki. Budowa Skweru rozpoczęła się w 2009 roku natomiast już 01.05.2010 roku odbyła się ceremonia otwarcia i nadania nazwy. Skwer zorganizowany został nakładami Gminy i jest idealnym miejscem dla mieszkańców, którzy lubią spacery, wędkowanie czy zabawy z rodziną. W 2011 roku przy Skwerze przy udziale środków pochodzących z UE pobudowany został Plac Zabaw. Bogato wyposażony, stanowi doskonałe miejsce dla aktywnego spędzania czasu z dziećmi.

W Borzęcinie Dużym swoją siedzibę ma rzymskokatolickie zgromadzenie misyjne Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. SMA to wielka międzynarodowa rodzina, skupiająca nie tylko misjonarzy pochodzących z Europy czy Ameryki, ale również z Indii, Filipin i wielu krajów Afryki.

Jedną z prężniej działających organizacji na terenie sołectwa jest Ochotnicza Straż Pożarna. Liczy ponad 30 Strażaków. Prezes Zarządu OSP jest jednocześnie Sołtysem Borzęcina Dużego, co przyczynia się do owocnej współpracy pomiędzy OSP a sołectwem przy realizacji zadań publicznych. Poza podstawową działalnością ratowniczo – gaśniczą, OSP realizuje wiele innych cennych inicjatyw, które integrują i edukują lokalną społeczność.
Są to w szczególności:

  • organizowane Dni Otwarte OSP,
  • zbiórki krwi.

Sołtysem Borzęcina Dużego od 6 lat jest Wojciech Wiśniewski. Poprzednim Sołtysem, najdłużej urzędującym w Gminie bo od 1956 r. do 2007 roku był Pan Stanisław Michrowski (nagrodzony statuetką Babinicza 2003 r. – nagroda przyznawana mieszkańcom wybitnie zasłużonym dla rozwoju Gminy Stare Babice).

W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Wojewodę Mazowieckiego sołectwo Borzęcin Duży zajęło pierwsze i czwarte miejsce w dwóch kategoriach, zdobywając tytuł najaktywniejszego sołectwa i nagrody wartości ok. 5 000,00 zł.

Borzęcin Duży zarówno dla rdzennych, jak i nowych, napływowych mieszkańców jest rozwijającym się sołectwem. W naszej miejscowości zlokalizowanych jest wiele przedsiębiorstw zarówno tych małych, rodzinnych jak i całkiem sporych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *