ROZPOCZYNA SIĘ BUDOWA GAZOCIĄGU WARSZAWSKIEGO
Na terenie Starych Babic rusza budowa Gazociągu Warszawskiego, który zapewni mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu br. i potrwają do I kwartału 2025 r.
Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km, a jego trasa prowadzi od Tłoczni Gazu w gminie Nieporęt aż do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki. Na terenie Starych Babic zaplanowano odcinek o długości ok. 4,3 km, który przebiega w większości wzdłuż granicy z Bemowem.
Trasa gazociągu poprowadzona jest m.in. przez Las Bemowo, ul. Estrady, ul. Na Skraju oraz ul. Hubala-Dobrzańskiego, ul. Warszawską, ul. Szeligowską, a następnie przekracza drogę ekspresową S8.
Na trasie gazociągu zaprojektowano szereg przekroczeń bezwykopowych, które pozwolą w mniej uciążliwy sposób przekroczyć przeszkody terenowe – skrzyżowania z drogami, torami kolejowymi, wiaduktami i ciekami wodnymi, dzięki czemu w trakcie prac budowlanych ruch nie zostanie wstrzymany. W taki sposób wykonane będą przekroczenia: ul. Estrady, ul. Hubala-Dobrzańskiego, ul. Warszawskiej, ul. Szeligowskiej, a także trasy S8.
Budowa gazociągu
Prace budowlane rozpoczną się od odhumusowania, tj. zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi i odłożenia jej wzdłuż placu budowlano-montażowego. Odhumusowany będzie cały pas inwestycji na szerokości do 32 metrów, a na terenach leśnych do 15 metrów. Następnie wzdłuż trasy zostaną rozwiezione rury i wykonany zostanie wykop, w którym będą układane rury po ich uprzednim zespawaniu.
Gazociąg będzie ułożony w wykopie na głębokości minimum 1,2 m. Po ułożeniu całego gazociągu i wybudowaniu obiektów naziemnych wykop zostanie zasypany. W kolejnym etapie zostaną przeprowadzone próby techniczne. Po ich zakończeniu i przeprowadzeniu odbiorów technicznych gazociąg zostanie przekazany do użytkowania, a teren zostanie odtworzony. Gazociąg po wybudowaniu nie będzie widoczny ani w żaden sposób uciążliwy dla otoczenia. Zostanie jedynie oznakowany obowiązkowymi żółtymi słupkami znacznikowymi.
Budowa całego gazociągu ma być zakończona w drugim kwartale 2025 roku.
Zobowiązania prośrodowiskowe
W ramach działań prośrodowiskowych w ramach inwestycji zaplanowano również nasadzenia nowej zieleni w gminach i warszawskich dzielnicach. W kwietniu i maju 2023 r. GAZ-SYSTEM nasadził już 21 tys. sadzonek na terenie Kompleksu Leśnego Bemowo. Po zakończeniu inwestycji w tej lokalizacji planowanych jest nasadzenie kolejnych 10 tys. sadzonek.
Dodatkowo, po zakończeniu budowy, na podstawie uzyskanej decyzji środowiskowej GAZ-SYSTEM nasadzi do 5600 szt. sadzonek drzew oraz 2,3 ha krzewów wzdłuż pasa inwestycji.
Gazociąg Warszawski – najważniejszy gazociąg dla stolicy i okolic
Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy umożliwiając przesył ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Pozwoli również na przyłączenie do sieci gazowej nowych odbiorców – np. elektrociepłowni i ciepłowni, co z kolei przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Dodatkową korzyścią będzie poprawa jakości powietrza w stolicy i okolicznych gminach, dzięki wykorzystaniu niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz ziemny.
Więcej informacji o inwestycji jest dostępnych na stronie www.gazociagwarszawski.pl
Kontakt dla mieszkańców:
Infolinia: tel. 885 888 251
Email: gazociag.warszawski@gaz-system.pl
Strona www: gazociagwarszawski.pl