Dożynki Parafialne w Borzęcinie Dużym

udostępnij
5 września 2021 r. w gminie Stare Babice jak w wielu miejscach w Polsce odbyły się Dożynki.

Dożynki to piękna tradycja w naszej kulturze, są ludowym Świętem Plonów połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac w polu i żniw, oraz za obfite zbiory.  Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz stanowią wyraz wdzięczności za ich codzienne zmagania.

Za obfite plony dziękowano w parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, a tegorocznymi gospodarzami Dożynek Parafialnych byli mieszkańcy wsi Wierzbin i Zalesie.
Dożynki  rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej. Starostami  Dożynek byli Pan Sławomir Majchrzak z Wierzbina oraz Pani Justyna Szczepanik z Zalesia. Podczas Mszy Świętej podziękowania rolnikom za ich pracę złożyli Starostowie Dożynek oraz wójt gminy Sławomir Sumka.

Wieniec dożynkowy – symbol pracy rolników, przypominał, że babicka gmina wyrasta z tradycji rolniczych, o których warto pamiętać.

Niedzielne „Święto plonów” zakończył piękny występ Koncert Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI im. Zofii Solarzowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który powstał w 1972 roku. Mieszkańcy wysłuchali i obejrzeli wspaniałe tańce i pieśni ludowe m. in. kujawiaki i oberki z  repertuaru zespołu PROMNI.