Fundacja Aktywni Dłużej – nowości na wiosnę dla seniorów

udostępnij

„Ruch rozwijający – terapia ruchem” w Borzęcinie, czy joga na Polanie Lipków – to tylko niektóre propozycje dla Seniorów na najbliższy sezon. Fundacja Aktywni Dłużej została laureatem konkursu na projekty w zakresie kultury fizycznej organizowanego przez Gminę Stare Babice. Na tym nie koniec – ruszają także bezpłatne warsztaty online w ramach drugiej edycji Akademii Zdrowego Seniora realizowane wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Terapia ruchem w Borzęcinie

Po okresie pandemii i izolacji wracamy do zajęć stacjonarnych dla seniorów z Borzęcina i zachodniej części Gminy. „Ruch rozwijający – terapia ruchem” to kolejna edycja ćwiczeń przystosowanych do możliwości ruchowych osób z nawet z dosyć ograniczoną sprawnością. Zajęcia odwołują się do metody Feldenkraisa, która uczy efektywnego wykorzystywania ruchu jako środka do stymulowania układu nerwowego, poprawy ruchomości stawów i zwiększania zakresu ruchu, co jest kluczowe w podtrzymaniu sprawności. Zajęcia będą realizowane w Centrum Misji Afrykańskich w każdy wtorek o godz. 10.30.

Wiosna, Lato, Jesień z jogą na Polanie w Lipkowie

Od początku maja Fundacja uruchamia także zajęcia ruchowe na Polanie Lipków, które każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Stare Babice i okolic. W tym roku projekt, który otrzymał wsparcie Gminy Stare Babice będzie realizowany aż do końca października.

– Nasz projekt z roku na rok rozwija się. Jest adresowany do szerokiego grona odbiorców, zarówno seniorów, ich rodzin, jak i wszystkich chętnych z Gminy Stare Babice. Myślę, że w tym roku po długim lockdownie i wielu ograniczeniach, możliwość aktywności na świeżym powietrzu jest dla nas szczególnie istotna – podkreśla Małgorzata Baranowska, Prezes Fundacji Aktywni Dłużej.

Dodatkowo w ramach projektu w listopadzie i grudniu zaplanowane zostały także w plenerze pojedyncze warsztaty przy ognisku.

– W zeszłym roku na prośbę uczestników regularnych weekendowych zajęć zorganizowaliśmy 2 spotkania treningowe i integracyjne w miesiącach zimowych. Dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych było to możliwe. Dziękujemy za taką możliwość, biorąc pod uwagę rosnącą skalę problemu uzależnień na terenie naszej Gminy – dodaje Małgorzata Baranowska

Akademia Zdrowego Seniora we współpracy z AWF

Jak dbać o pamięć, czy przygotować mózg do radzenia sobie ze stresem oraz budować dobre relacje z otoczeniem – tego wszystkiego z kolei będzie można się nauczyć w czasie drugiej już edycji Akademii Zdrowego Seniora, którą w kwietniu uruchomiła  Fundacja Aktywni Dłużej we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego imienia Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Akademia to cykl bezpłatnych wykładów i zajęć praktycznych w formule ONLINE, które zrealizują wolontariusze – studenci Terapii Zajęciowej AWF – Wydziału Rehabilitacji.

               

Borzęcin Duży (Centrum Misji Afrykańskich)

Wtorek, 10.30-11.30 Ruch rozwijający Seniora – terapia ruchem. STACJONARNIE

 

Zajęcia w plenerze (od początku maja do końca października)

Niedziela, godz. 10.00-11.00 Joga dla Seniorów, ich rodzin i wszystkich mieszkańców Gminy Stare Babice

 

Zajęcia tylko ONLINE

Sobota, 11.30-12.30 Akademia Zdrowego Seniora Online LINK do zajęć

 

PROGRAM AKADEMII ZDROWEGO SENIORA:

BLOK I: Wzmacnianie dobrostanu psychicznego

  • Jak zadbać o pamięć, trening umysłu – 2.04.2022
  • Jak przygotować mózg do radzenia sobie ze stresem 9.04.2022
  • Trening antystresowy (formy plastyczne, malowanie po numerach) 23.04.2022

BLOK II Budowanie relacji

  • Komunikacja interpersonalna, niewerbalna i jej znaczenie w relacjach – 30.04.2022
  • Zrozumieć osoby z zespołem Aspergera – oryginalność i pasja platformą komunikacji 7.05.2022
  • Bądź EKO – rozwijanie relacji z otoczeniem 14.05.2022

BLOK III: Rozwijanie zainteresowań

  • Animaloterapia i jej wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie 4.06.2022
  • Rozmowy o sztuce filmowej, 11.06.2022
  • Podróże w czasie pandemii – 25.06.2022