Gminny Eko Piknik za nami!

udostępnij

3 lipca na Polanie Dwóch Stawów w Zielonkach-Parceli odbył się gminny Eko Piknik.

Podczas Eko Pikniku na gości czekało wiele ciekawych atrakcji przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. szkolenie z pierwszej pomocy z OSP Borzęcin, warsztaty pszczelarskie z Miodową Manufakturą, warsztaty wikliniarskie z Wikliną z Leszna, warsztaty o wodzie z GPK Eko-Babice, konkursy przygotowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Stare Babice, gdzie na najmłodszych czekały ciekawe zagadki i zadania, a w nagrodę za prawidłowe odpowiedzi można było otrzymać rośliny, torby ekologiczne, kolorowanki, gadżety i publikacje o tematyce ekologicznej. Dużą uwagę najmłodszych przyciągały nowe śmieciarki GPK Eko-Babice, przejażdżki pojazdem wielozadaniowym marki Polaris Ranger z OSP Borzęcin, Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa, a także Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej, które zaprezentowało na stoiskach pod auspicjami Centrum Nauki – Radiostacja Transatlantycka przy Domu Kultury Stare Babice – łaziki marsjańskie, rakiety, satelity, balony, łączność kryzysową oraz sprzęt krótkofalarski.

Na Eko Pikniku znajdował się również punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Można było uzyskać w nim informacje dotyczące dofinansowania do wymiany pieca, termomodernizacji domu w tym docieplenia ścian, poddasza, wymiany okien czy drzwi wejściowych. Dla zainteresowanych dostępne były ulotki oraz broszury związane z programem „Czyste Powietrze” a informacji udzielali przeszkoleni w tym celu pracownicy. Stanowisko cieszyło się sporym zainteresowaniem. Na co dzień punkt Konsultacyjny znajduje się w pokoju nr 10 w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Dla dorosłych ciekawe okazały się również wykłady Pani Joanny Baranowskiej na temat podstaw kompostowania, które zostały podsumowane quizami tematycznymi, a w nagrodę za najlepsze odpowiedzi trzy osoby otrzymały zbiorniki na deszczówkę, których sponsorem jest Warszawski Bank Spółdzielczy. Pan Jakub Łyszkowski zaciekawił słuchaczy tematem kooperatyw i krótkich łańcuchów dostaw. Poruszony ważny temat krótkich łańcuchów dostaw żywności – a więc bez pośredników między rolnikiem i konsumentem – to zdrowsze jedzenie od lokalnych producentów oraz sprawiedliwsze wynagrodzenie dla rolnika.

Najmłodsi mogli wziąć udział w urozmaiconych, tematycznych animacji, dzięki Misji Kampinos, można było zrobić sobie zdjęcie z pluszowym łosiem, a GPK Eko-Babice zapewniło liczne zabawy z animatorką.

Nie zabrakło również strefy gastronomicznej z lodami rzemieślniczym i produktów z lokalnego Sklepu Ekologicznego New Life Nowe Babice.

Podczas Eko Pikniku odbyła się również zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii zorganizowana przez REMONDIS Electrorecycling Polska oraz Electro-System Organizacja Odzysku. Przypominamy, że nadal trwa zbiórka odzieży prowadzona jest przez Fundację Eco Textil, której celem jest zakup wózków inwalidzkich. Odzież można wrzucić do pojemnika przy Polanie Dwóch Stawów.

Dziękujemy, że byliście z nami tego dnia pomimo deszczu, który zaskoczył nas pod koniec imprezy. Warto było zajrzeć w sobotę 3 lipca na Polanę Dwóch Stawów i sprawdzić wszystkie atrakcje!

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Kulturalnego Lata 2021 w gminie Stare Babice!

Harmonogram i szczegóły: https://stare-babice.pl/kulturalne-lato-2021-w-gminie-stare-babice/