Nasadzenia w Alei Dębów Katyńskich

udostępnij

Dziś uzupełniliśmy nasadzenia w Alei Dębów Katyńskich. Kilkukrotnie szkółkowany materiał roślinny, pozyskany z renomowanej szkółki, posadzony został według specjalnych wytycznych dla trudnych warunków gruntowych (gleb zwięzłych i nadmiernie ubitych). Zastosowaliśmy tzw. studnie napowietrzające z materiału piaskowo-żwirowego, które pozwolą na odprowadzanie stagnującej wody i łatwiejsze przenikanie tlenu w głębsze warstwy gleby. Dokonaliśmy również wymiany gruntu w dołach sadzeniowych na ziemię z niewielką zawartością materii organicznej, ponieważ zbyt duża ilość „organiki” w głębszych partiach gleby uniemożliwia poprawny obieg powietrza (im wyżej profilu glebowego tym materii tej może być więcej).

Nowe dęby wyposażone zostały również w osłonki chroniące przed gryzoniami i podkaszarkami oraz worki do kropelkowego podlewania, które zgodnie z zaleceniami Federacji Arborystów Polskich, zamontowane zostały na palikach stabilizujących drzewo, by nie doszło do gnicia odziomka w przypadku bezpośredniej aplikacji na pień.

Dla zwizualizowania całej procedury, publikujemy zdjęcia „krok po kroku” z dzisiejszego sadzenia. Drzewa poddawane będą teraz systematycznej pielęgnacji oraz obserwacji. Będziemy pamiętać o ich odpowiednim podlewaniu. Miejmy nadzieję, że na wiosnę powitają nas bujną zielenią. Niech rosną zdrowo!