Maj i czerwiec to miesiące, w których możemy spotkać na spacerze oraz w naszych ogrodach podloty różnych gatunków ptaków.
Podloty to młode ptaki, które opuściły już gniazdo, ale wciąż są zależne od swoich rodziców i nie są w pełni samodzielne. W języku polskim termin „podlot” odnosi się do ptaków w okresie przejściowym między byciem pisklęciem a dorosłym osobnikiem.
Podloty zwykle można rozpoznać po ich wyglądzie i zachowaniu, mają one już prawie pełne upierzenie, ale ich pióra są krótsze i mniej intensywnie ubarwione niż u dorosłych osobników. Są też mniej sprawne w locie i często przebywają na ziemi, gdzie uczą się kluczowych umiejętności potrzebnych do przetrwania.
Jeśli spotkacie Państwo podlota, ważne jest, aby nie ingerować zbyt pochopnie. Często mylnie zakłada się, że taki ptak został porzucony przez rodziców i wymaga pomocy. W rzeczywistości obecność człowieka może wywołać dodatkowy stres i zakłócić proces wychowawczy. Ingerować powinniśmy wyłącznie w przypadku gdy ptak jest osłabiony, osowiały, ranny lub jest atakowany przez inne zwierzęta (np. ptaki, koty). Jeśli podlotowi nic nie dolega ale znajduje się w niebezpiecznej okolicy (np. przy ulicy) możną go przenieść w pobliskie, bardziej bezpieczne miejsce – drzewo, krzewy.
Nie zabierajcie podlotów od ich rodziców.
W przypadku znalezienia rannego/ chorego ptaka prosimy o kontakt z „Ptasim Azylem” – Ośrodkiem Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie (tel. 22 670-22-07, azyl@zoo.waw.pl, http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/ )