Ostatnie pożegnanie Powstańca Warszawskiego Zdzisława Mariana Augustyniaka

udostępnij

Pożegnaliśmy Powstańca Warszawskiego

 

10 września odprowadziliśmy w ostatnią drogę Pana Zdzisława Mariana Augustyniaka, dawnego mieszkańca Bliznego, Powstańca Warszawskiego.

 

Zdzisław Augustyniak w 2013 roku wydał książkę „Superstes Ergo Sum”, w której zawarł wspomnienia ze swojej młodości z komentarzem do aktualnego stanu Polski. Kilka rozdziałów z tej książki dotyczy historii naszej gminy, a także losów „Piątki AK z Bliznego”- młodych osób, które poszły walczyć w Powstaniu Warszawskim.

 

Po Powstaniu Warszawskim Pan Zdzisław trafił do niewoli w Niemczech, później nie wrócił już do Polski, wyemigrował do USA. Walczył w wojnie koreańskiej, za przelaną krew został odznaczony  m.in. „Purple Heart” i czterema „Brązowymi Gwiazdami”. Zdzisław Augustyniak od ponad 60 lat mieszkał w Nowym Jorku, był architektem krajobrazu. Nieraz przyjeżdżał  do Polski i utrzymywał kontakt z rodziną i przyjaciółmi mieszkającymi w naszej gminie. Zawsze kochał Polskę i Ziemię Babicką. Zmarł w wieku 94 lat, 4 sierpnia 2020 roku.

 

W ostatnią drogę po Mszy Św. odprawionej w babickim kościele, odprowadzili go: rodzina, przyjaciele, Wójt gminy Stare Babice Sławomir Sumka i przedstawiciele Koła Związku Oficerów Rezerwy – Dariusz Śladowski i Marcin Łada. Pogrzeb odbył się z asystą wojskową, obecny był także poczet sztandarowy babickiej Straży Gminnej.  Nad grobem zmarłego oddano salwę honorową.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

tekst i zdjęcia: Marcin Łada