Piknik edukacyjno-informacyjny z zakresu ochrony powietrza

udostępnij

W sobotę, 31 sierpnia 2024 roku, na Polanie Dwóch Stawów w ramach obchodów Dnia Babic odbył się „Piknik edukacyjno- informacyjny z zakresu ochrony powietrza” współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Akcja dedykowana była do wszystkich grup wiekowych, zarówno mieszkańców Gminy Stare Babice, jak i gmin ościennych. Podczas wydarzenia promowana była  świadomość ekologiczna oraz odpowiedzialne podejście do środowiska. Piknik oferował możliwość nauki o ekologicznych praktykach, takich jak segregacje odpadów czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii. To także była okazja do spotkania z ekspertami i zdobycia praktycznych informacji na temat dbania o środowisko. Ekopiknik połączył edukację z zabawą, inspirując do codziennych działań na rzecz ochrony naszej planety.

Podczas trwania pikniku działało dziewięć stanowisk, które były obsługiwane przez animatorów. Zakres tematyczny stanowisk obejmował  m.in.  pokój zagadek, z którego można było się wydostać po rozwiązaniu zadań związanych z ochroną powietrza, stanowiska plastyczne a także rozwiązać krzyżówki, atrakcje multimedialne, takie jak aplikacje ekologiczne, puzzle XXL, gra planszowa XXL, gry zręcznościowe i koło fortuny Z kolei na stanowisku poświęconym sadzeniu roślin uczestnicy dowiedzieli się, które rośliny najlepiej oczyszczają powietrze. Nagrodami za udział w konkursach były przedmioty o tematyce środowiskowej  (np. oczyszczacze powietrza i gry planszowe) z logo „Mazowsze dla czystego powietrza” oraz „25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego”, które umożliwiały sprawdzenie i poszerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska Na stanowiskach edukacyjnych poruszono tematy związane ze smogiem, jakością powietrza, odnawialnymi źródłami energii (OZE) oraz wpływem zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy.

W trakcie spotkania animatorzy prowadzący Piknik Ekologiczny informowali,  że wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz zachęcali do udziału w proponowanych formach aktywności polegających na zabawach edukacyjnych prezentujących zasady działania OZE, zajęciach manualnych związanych z ochroną powietrza i poszerzeniem wiedzy na temat ochrony środowiska.

Podczas wydarzenia, uczestnikom pikniku rozdawano także ulotki oraz broszurki o tematyce związanej z ochrona powietrza udostępnione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wszystkich zainteresowanych informowano o globalnym problemie zanieczyszczenia powietrza, jego wpływie na zdrowie, w tym na rozwój chorób takich jak nowotwory, schorzenia płuc, serca i układu krążenia, oraz o pogorszeniu stanu zdrowia osób starszych, zwłaszcza ich odporności na infekcje dróg oddechowych. Przekazywano także informacje
o aktualnych przepisach uchwały antysmogowej, której celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i jego szkodliwego wpływu na zdrowie. Uczestnikom przypomniano o  zakazie spalania węgla kamiennego i jego pochodnych od 1 stycznia 2028 r. ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r., czyli zakaz użytkowania kotłów na węgiel lub drewno (instalacji na paliwa stałe) niespełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz zakazie użytkowania kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu, lub nie są wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Podczas pikniku na sąsiednich stanowiskach informowano również o możliwości uzyskania dofinansowania „Czyste powietrze” na wymianę nieefektywnego źródeł ogrzewania oraz przypomniano o konieczności składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw. Deklaracje można składać elektronicznie lub w formie papierowej w Urzędzie Gminy Stare Babice w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła w budynku. Referat Ochrony Środowiska zajmuje się aktualizacją danych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na podstawie złożonych deklaracji.

Celem Eko Pikniku było nie tylko dostarczenie rozrywki, ale przede wszystkim edukacja i inspiracja do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne. Prowadzący zachęcali uczestników do podejmowania codziennych działań, które przyczynią się do ochrony środowiska, począwszy od prostych kroków w kierunku zmiany stylu życia, po bardziej zaawansowane działania, takie jak korzystanie z ekologicznych źródeł energii.

Dziękujemy za tak liczne przybycie. Wiedzieliśmy, że możemy na Was liczyć. Było rodzinnie, energetycznie i rozwojowo.

 

Zadanie pn. Piknik edukacyjno-informacyjny z zakresu ochrony powietrza współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego