Próbne pompowanie wody oligoceńskiej

udostępnij

Szanowni Państwo,

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „Eko-Babice” Sp. z o. o. w Starych Babicach informuje,

że w połowie czerwca zostały zakończone prace przy próbnym pompowaniu wody z nowo wykonanego otworu rozpoznawczego na potrzeby ujęcia wody oligoceńskiej.

Otwór został wywiercony do głębokości 295 metrów, po czym został zamontowany filtr wykonany z rur PVC o średnicy 160 mm i długości łącznej 39 metrów z założoną dodatkowo siatką filtracyjną.

Wyniki wstępnych pomiarów wydajności ujęcia są optymistyczne.

Po wykonaniu pełnej analizy przeprowadzonego pompowania oraz otrzymania wyników badań jakości wody, GPK Eko-Babice podejmie decyzję o zasadności wykonania kolejnego otworu, zgodnie z pierwotnymi założeniami. Miejsce drugiego otworu znajduje się przy istniejącej studni przy ul. Wieruchowskiej 23.

Kolejnymi krokami będzie konieczność przejścia czasochłonnych procedur związanych z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych na pobór wody stąd na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że przybliżony czas kiedy woda oligoceńska popłynie w gminnej sieci wodociągowej to początek 2021 roku.

Podsumowując była to niezwykle trudna inwestycja, pod względem technicznym i formalnym, wykonanie jej posłuży mieszkańcom Gminy na długie lata.