Historia niemal zapomniała..
Największym, a niemal zapomnianym osiągnięciem II RP w dziedzinie radiokomunikacji była radiostacja dalekiego zasięgu na terenie dawnego fortu w Babicach koło Warszawy. 4 sierpnia 1921 r. MTiP podpisało umowę z firmą RCA (USA) na budowę transatlantyckiej stacji radiotelegraficznej. W projekcie brali udział polscy inżynierowie.
Radiostacja w Babicach funkcjonowała na zasadzie sygnału ciągłego o częstotliwości 16.42 kHz, co było dużym osiągnięciem, gdyż powszechnie jeszcze używano nadajników iskrowych.
Początkowo radiostacja zasilała własna elektrownia z silnikiem wysokoprężnym i generatorem 500 kW. Od 1926 r. energię elektryczną dostarczała elektrownia w Pruszkowie. W Warszawie Powołano Urząd Radiokomunikacyjny Transatlantycki. Stacja odbiorcza mieściła się w Grodzisku Mazowieckim.
Stacja rozpoczęła nadawanie 1 października 1923 r. Pierwszą depeszę prezydent RP Stanisław Wojciechowski wysłał do prezydenta USA Calvina Coolidge’a.
Radiostacja w Babicach była jedną z największych w Europie. W 1938 r. zbudowano kolejne maszty i nadajniki. Transmitowani audycje Polskiego Radia dla Polonii w USA, Kanadzie, Belgii, Francji i Brazylii.
Podczas okupacji zdobyta przez Niemców zapewniała łączność z podwodnymi okrętami Krigsmarine.
16 stycznia 1945 r. wycofujące się oddziały Wehrmachtu zniszczyły wszystkie obiekty.
#Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie