Rocznica pamięci o ofiarach z Borzęcina!

udostępnij

W poniedziałek 08.08.2022r. odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w sierpniu 1944 roku w Borzęcinie Dużym.

Złożono wieńce oraz oddano hołd Pomordowanym Mieszkańcom Borzęcina i okolic.

To właśnie 8 sierpnia 1944 roku, Niemcy, dokonując masowej egzekucji, zemścili się za akcję partyzancką, która miała miejsce dzień wcześniej w Borzęcinie Dużym. Partyzanci próbowali zdobyć skład amunicji, założony przez Niemców w siedzibie Straży Ogniowej, zaatakowali także plebanię, w której kwaterowali okupanci. Atak nie powiódł się, zginęło kilku Niemców i ponad 20 partyzantów. Podczas akcji ucierpiała także ludność cywilna. Niemcy zagnali mieszkańców w pobliże młyna, tam rozstrzelali 49 młodych mężczyzn, wielu wywieźli na roboty. Podpalili także okoliczne domy. Dane dotyczące tej zbrodni mówią o 49 ofiarach: 30 znanych z imienia i nazwiska mieszkańców Borzęcina i 19 osób nieznanych. Wśród zamordowanych byli także uciekinierzy z płonącej Warszawy.

W pamiątkowej uroczystości wzięły udział rodziny ofiar, Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, Prezes Stowarzyszenia „Borzęcin” Tadeusz Wiśniewski, Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Marcin Łada, sołtys wsi Borzęcin Duży oraz radny Remigiusz Fijołek, proboszcz z Parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, a także mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:30 mszą świętą w Parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym którą odprawiał proboszcz parafii ks. prałat Zdzisław Rogoziński, w uroczystości uczestniczył ks. Wacław Krzempek SMA – dyrektor Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym, następnie w miejscu pamięci ceremonię poprowadził Prezes Stowarzyszenia „Borzęcin” Tadeusz Wiśniewski. Rys historyczny dramatycznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku przedstawił, Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Marcin Łada , a Pani Zofia Lasocka z chórem „Sami Swoi” zadbała o oprawę muzyczną tego wydarzenia.

Po uroczystości w siedzibie Stowarzyszenia Misji Afrykańskich odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.