Po co segregować, skoro wszystko z kolorowych pojemników trafia do jednej śmieciarki? Jak to jest z tymi bioodpadami – wrzucać je luzem do pojemnika czy w plastikowych workach? Skąd takie stawki za odbiór odpadów? Te i wiele innych pytań wciąż krąży bez odpowiedzi, podważając tym samym sens sortowania odpadów w domu. W Światowy Dzień Środowiska Koalicja 5 frakcji podjęła wyzwanie obalenia najczęstszych mitów związanych z gospodarką odpadami. Wszystko po to by chronić to co najcenniejsze – środowisko i kurczące się zasoby naturalne.
Segregacja odpadów nie tylko od święta
Mimo, że segregowanie odpadów jest powszechne i obowiązuje w całej Polsce od kilku lat, wciąż pojawiają się wątpliwości. Dotyczą one głównie sensu sortowania, np.:
- „Nie będę segregować, bo wszystko i tak zabiera jedna śmieciarka i znów się pomiesza”,
- „Po co oddzielać odpady, skoro i tak trafiają one jeszcze do instalacji, gdzie się je sortuje?”,
- „Czy moje segregowanie ma sens, skoro sąsiad wrzuca wszystkie odpady razem?”
Te i inne pytania lub stwierdzenia są powielanymi mitami, które wymagają sprostowania i wytłumaczenia.
– Prowadzone od kilku lat badania opinii na temat zachowań proekologicznych, zarówno te komercyjne, jak i rządowe, pokazują, że ponad 70% Polaków deklaruje segregowanie śmieci. To bardzo dobre wiadomości, ale wciąż docierają do nas, Koalicjantów, pewne wątpliwości związane z segregowaniem, a dokładnie z jego sensem. Dlatego właśnie Koalicja 5 frakcji przygotowała kolejny materiał edukacyjny, który obala najczęstsze mity na temat gospodarki odpadami i odpowiada na nie faktami. W krótkim filmie konkretnie wyjaśniamy m.in. dlaczego warto segregować w domu, odkrywamy tajemnice śmieciarek dwukomorowych czy tzw. biodegradowalnych worków na odpady. Udostępniając ten materiał robimy krok dalej – nie mówimy już jak segregować, tylko dlaczego jest to konieczne. – podsumowuje Magdalena Sułek-Domańska, inicjatorka Koalicji 5 frakcji i dyrektorka ds. komunikacji ENERIS.
Każdego dnia roboczego, przez 10 dni, urząd gminy będzie na facebook’u dla Państwa publikował krótkie filmiki obalające kolejne mity dotyczące segregacji odpadów.
Filmiki znajdą Państwo również >> TUTAJ <<
Prosty gest dla środowiska
Z okazji Światowego Dnia Środowiska warto podkreślić, że każdy może codziennie chronić środowisko poprzez m.in. oszczędzanie wody, energii, czy ograniczanie kupowania nowych produktów, zwłaszcza w wielu opakowaniach, ponowne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów albo dzielenie się nimi, a także właściwą segregację odpadów.
Nie trzeba przypominać, że dzięki segregowaniu ograniczamy ilości odpadów marnotrawionych na składowiskach, odzyskujemy surowce nadające się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. Dodatkowo zmniejszamy ilości odpadów szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi. Warto wiedzieć, że każda tona szkła z odzysku to 220 kg mniej wyemitowanego dwutlenku węgla przez hutę, a z 70 butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Te dane pokazują, że odpowiedzialny stosunek do odpadów ma wpływ na nasze codzienne życie.
– Niech dzisiejsze święto, a także doświadczenie szalejącej wciąż pandemii, izolacji, zmian organizacyjnych w domach i firmach, będzie okazją do jeszcze głębszej refleksji na temat tego jak żyjemy, pracujemy, ile zużywamy zasobów, czy to co mamy i kupujemy rzeczywiście jest nam potrzebne, a nade wszystko co się dzieje z zakupionymi produktami po ich wykorzystaniu, użyciu? Czy odpady przed wyrzuceniem są właściwie przygotowane, rozdzielone, czy potem są odpowiednio zagospodarowane, przetwarzane na nowe produkty? Tym razem w ramach działań edukacyjnych Koalicji 5 frakcji chcemy podkreślić, że segregowanie odpadów jest naszym obowiązkiem, jak przechodzenie na zielonym świetle, czy płacenie podatków. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmiana nawyków nie będzie natychmiastowa, ale jest niezbędna, bo zasoby planety się kurczą z dnia na dzień. – podkreśla Małgorzata Greszta, inicjatorka Koalicji 5 frakcji i Partner Zarządzający CSR Consulting.
Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day) został ustanowiony, aby zwrócić uwagę świata na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnieść świadomość ekologiczną, a także pobudzić ludzi do aktywnej działalności proekologicznej.
Koalicja 5 Frakcji to międzysektorowa inicjatywa firm i instytucji, która powstała by kreować innowacyjne rozwiązania w zakresie wspierania segregacji, odzysku i recyklingu odpadów, zwłaszcza opakowaniowych. Jej inicjatorami są CSR Consulting i ENERIS.
Koalicja 5 Frakcji przygotowała pierwszy w Polsce jednolity, przejrzysty system piktogramów, informujący konsumenta jak postępować z odpadami opakowaniowymi. Można je umieszczać na opakowaniach produktów oraz na pojemnikach na odpady. Unikalnym elementem jest systemowe podejście proponowane przez Koalicję. System znakowania i edukacji angażuje szerokie grono różnych interesariuszy – od producentów wprowadzających opakowania na rynek, poprzez firmy i instytucje prowadzące programy edukacyjne, aż po gminy i miasta realizujące działania informacyjne dla mieszkańców.