TRZEJ BOHATEROWIE MAZOWSZA !!

udostępnij
TYTUŁ „STRAŻAK ROKU 2020 WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO” DLA BORZĘCIŃSKICH STRAŻAKÓW.
9 października 2021 roku druhowie z OSP Borzęcin Duży : Hubert Owczarek, Paweł Górski i Bartosz Żółtowski zostali uhonorowani tytułem „Strażak Roku 2020 Województwa Mazowieckiego”.
Przypomnijmy: Trzej bohaterscy strażacy 13 czerwca 2020 r. uratowali życie dwojga topiących się dzieci.
W tym dniu, wraz z grupką przyjaciół, wypoczywali w miejscowości Kosewo Plaża nad brzegiem rzeki Wkra. Nieopodal wypoczywała również matka z trójką dzieci. Z nieznanych powodów bawiące się w wodzie rodzeństwo (6 i 12 lat) porwane zostało przez silny nurt rzeki. Dramatyczną sytuację zauważyła jedna z przebywających nad wodą kobiet i zawołała na pomoc wypoczywających w pobliżu mężczyzn. Hubert Owczarek i Paweł Górski ruszyli niezwłocznie do wody na pomoc. Usiłowali wydobyć dzieci na brzeg jednak wartki nurt sprawiał, że nie było to łatwe. Na pomoc pospieszył ich kolega – Bartosz Żółtowski, któremu udało się przejąć chłopca i dopłynąć z nim do brzegu. Chwilę później dwaj interweniujący wcześniej druhowie z pomocą nadpływających kajakarzy wydobyli na brzeg również 12-lenią dziewczynkę.
Dzięki błyskawicznej pomocy dzieciom nic się nie stało.
Publiczne ogłoszenie werdyktu kapituły konkursu „Strażak Roku Województwa Mazowieckiego” nastąpiło podczas imprezy szkoleniowo-artystycznej pod hasłem „Pali się” na warszawskim Torwarze.
Wygłosił go prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Zbigniew Gołąbek, wręczając bohaterom okolicznościowe dyplomy.
Wyrazy uznania dla bohaterskiego czynu wygłosili również: Mazowiecki Komendant Wojewódzki nadbrygadier Jarosław Nowosielski i przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Po uroczystości zgromadzeni na Torwarze uczestnicy tego szczególnego wydarzenia wysłuchali prelekcji na temat zabezpieczania się przed pożarem po czym odbył się koncert popularnej wokalistki Patrycji Markowskiej i jej gości.
tekst: Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego
foto: OSP Borzęcin Duży