Uroczystość religijno-patriotyczna na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach

udostępnij

Tradycyjnie 20.09 w Starych Babicach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna dla uczczenia pamięci polskich żołnierzy poległych za Ojczyznę w obronie niepodległości we wrześniu 1939 r.

 

Ceremonia odbyła się na zaproszenie Wójta Gminy Stare Babice Sławomira Sumki, Przewodniczącego Rady Gminy Stare Babice Henryka Kuncewicza i Prezesa Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej im. Obrońców Radiostacji Babice Marcina Łady.

 

 Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach, po której nastąpił przemarsz uczestników z kościoła na Cmentarz Wojenny w Starych Babicach. Po odśpiewaniu Hymnu Polski przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego nastąpiły przemówienia: Wójta oraz zaproszonych gości. Oficjalnie została odsłonięta tablica informacyjna o historii cmentarza znajdująca się przed wejściem. Po odczytaniu apelu poległych oraz salwie honorowej nastąpiło uroczyste złożenie przez gości wieńców przy pomniku.

 

Na tegoroczne obchody przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych szczebla centralnego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także dowództwo Garnizonu Warszawa, żołnierze, strażacy i harcerze.

 

Na Cmentarzu Wojennym pochowani są m.in. żołnierze: Batalionu Stołecznego z dowódcą 1. kompanii kpt. Wacławem Sikorskim, III batalionu 26. Pułku Piechoty, IV batalionu 360. Pułku Piechoty i innych jednostek walczących w rejonie Starych Babic w 1939 r.