Wystawa Poczty Polskiej o Radiostacji Babice

udostępnij

17 listopada 2021 r. w 98 rocznicę uruchomienia Radiostacji Babice, w Domu Kultury w Zielonkach Parceli otwarto wystawę pt: „Poczet Ministrów Poczt i Telegrafów Dwudziestolecia Międzywojennego”. Kilka plansz tej wystawy przedstawia wieże Transatlantyckiej Radiostacji Babice, która działała na naszych terenach w latach 1923-1945.

Wystawę przygotowaną przez Pocztę Polską otworzył Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka razem z Dyrektorem Domu Kultury Januszem Czają i prezesem Koła ZOR RP im. Obrońców Radiostacji Babice Marcinem Ładą. Na sześciu planszach, poprzez historię ludzi piastujących kierownicze stanowiska w przedwojennym resorcie „Poczt i telegrafów”, przedstawiono historię Polski w latach 1918-1939. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ budowanie infrastruktury i sposobu działania Poczty Polskiej w okresie międzywojennym służyło również budowaniu polskiej państwowości opartej na łączności między ludźmi, a w przypadku naszej Radiostacji – także na łączności Polski z całym światem.

Ministrowie Poczt i Telegrafów działali w niezwykłych czasach, kilku z nich było legionistami, walczyli  również w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Przykładem takiej postaci jest Ignacy Boerner, oznaczony Krzyżem Walecznych, tym bardziej nam bliski, że działał właśnie na naszych terenach. To jemu przecież zawdzięczamy budowę osiedla Babice dla pracowników łączności, które przemianowano w latach trzydziestych XX w. na Boernerowo. Już wtedy osiedle to połączono linią tramwajową z centrum Warszawy, a mieszkali tam nie tylko pracownicy Radiostacji Babice, ale także weterani – Powstańcy Styczniowi, którzy w sędziwym wieku dożywali tam swoich lat.

Radiostacja Babice powstała z marzeń, była przykładem, jak można poprzez oceany i wszystkie przeciwności losu łączyć ludzi. Jest fragmentem naszej historii, ale jednocześnie ponadczasowym wskazaniem potrzeby zgody, współdziałania i wzajemnego szacunku – tylko tak można budować wspólną przyszłość zarówno w polskich samorządach, jak i na arenie międzynarodowej” – powiedział wójt Sławomir Sumka zapraszając do odwiedzenia wystawy.

Wystawa została zorganizowana w ramach trzyletnich obchodów 100-lecia Radiostacji Babice, pod patronatem honorowym Wójta Gminy Stare Babice Sławomira Sumki. Wystawa otwarta jest w godzinach pracy Domu Kultury, znajduje się na I piętrze w sali, w której eksponowane są także inne pamiątki związane z Radiostacją Babice. Wystawa będzie czynna do 30 listopada br.
Serdecznie zapraszamy!