Wójt Gminy Stare Babice, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów oraz Sorno zapraszają na bezpłatne badanie dla mężczyzn w wieku powyżej 60 lat w kierunku antygenu PSA, wywołującego raka prostaty.
Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy ruszają już teraz, a badania będą wykonywane w maju 2020 lub później.
Choroby gruczołu krokowego są coraz powszechniej występującymi schorzeniami – co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma problemy z prostatą.
Profilaktyczne badania prostaty (PSA)
Choroby gruczołu krokowego są coraz powszechniej występującymi schorzeniami – co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma problemy z prostatą. W krajach o wyższej świadomości zdrowotnej badanie prostaty stanowi rutynowy element profilaktyki zdrowotnej – tylko regularne badania są w stanie uchronić przed najbardziej niebezpiecznym, rozwijającym się często bezobjawowo, nowotworem prostaty. Dodatkowym problemem jest to, iż dla wielu mężczyzn jest to temat wstydliwy i kojarzy się z koniecznością wykonania nieprzyjemnego badania per rectum. Jednak rutynowa kontrola prostaty jest możliwa przy wykorzystaniu testów krwi. Stanowią one łatwy i bezinwazyjny sposób umożliwiający wczesne wykrycie zmian w obrębie gruczołu krokowego.
Jak wykryć choroby prostaty?
Niepokojące objawy świadczące o problemach z prostatą to częstsze niż zwykle oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, nagłe parcia na mocz, trudności z oddawaniem moczu. Niezależnie jednak czy objawy występują czy nie, wskazane jest, aby każdy mężczyzna systematycznie poddawał się oznaczeniom PSA w surowicy. Do badania poziomu PSA, będącego markerem prostaty wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań. Zwiększone stężenie PSA w surowicy stwierdza się głównie w przypadku raka prostaty, w stanach zapalnych lub rozroście łagodnym narządu. Oznaczanie stosunku fPSA/PSA jest szczególnie pomocne we wczesnym wykryciu raka prostaty.
Po 50. roku życia badanie poziomu PSA powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku.