Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu województwa. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania nie tylko własnej gminy czy miasta, ale i całego regionu.
Budżet Obywatelski jest demokratycznym procesem konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w województwie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że:
- mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
- propozycje projektów, które pomyślnie przeszły etap oceny, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
- wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania projekty są wpisywane do budżetu województwa i następnie realizowane.
Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu województwa.
W tym roku do dyspozycji w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza jest 25 mln złotych.
Harmonogram BOM:
- Nabór projektów od 1 do 20 lutego 2022 r.
- Ocena projektów od 21 lutego do 8 kwietnia 2022 r.
- Informacja o wynikach oceny projektów do 14 kwietnia 2022 r.
- Odwołania od oceny negatywnej o niedopuszczeniu projektu do głosowania 14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów.
- Uchwała Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie rozpatrzenia odwołań od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania oraz ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie do 24 maja 2022 r.
- Głosowanie od 30 maja do 19 czerwca 2022 r.
- Ogłoszenie wyników głosowania do 30 czerwca 2022 r.