Centrum Monitoringu Gminnego

udostępnij

Na początku 2020 roku, na terenie Gminy Stare Babice zaczął w pełni funkcjonować system monitoringu wizyjnego, który swoim zasięgiem obejmuje najważniejsze punkty, ważne dla prawidłowego funkcjonowania Gminy.

System na miarę XXI wieku działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i wyposażony jest w 76 kamer. Parametry techniczne nowych kamer pozwalają odczytać nawet numery rejestracyjne pojazdów poruszających się po naszych drogach.  Są to kamery o stałym podglądzie i wysokiej rozdzielczości.

System monitoringu gminnego połączony jest siecią światłowodów, która daje większe od dotychczasowych możliwości techniczne, zapewniając dobrej jakości obraz oraz gwarantując wysoką niezawodność pracy systemu. Obraz z kamer jest nagrywany i przechowywany na serwerach Urzędu Gminy i może zostać udostępniony na żądanie odpowiednim służbom.

Na początku stycznie wszyscy pracownicy zatrudnieni na stanowisku operatora monitoringu przeszli specjalistyczne przeszkolenie przeprowadzone prze firmę instalującą kamery, aby w pełni poznali możliwości stworzonego systemu i  mogli go w 100% wykorzystać dla dobra mieszkańców Gminy Stare Babice.

Na potrzeby adaptacji Centrum Monitoringu Wizyjnego, zostały połączone dwa pomieszczenia. Nowe Centrum Monitoringu zostało doposażone w ścianę wizyjną, składającą się z czterech monitorów
55 calowych. Utworzone zostały trzy stanowiska operatorskie. Zaaranżowano pomieszczenie. Przebudowano instalację elektryczną, w ramach której operatorzy dostali karty dostępowe do pomieszczenia, zamontowano dwie kamery kopułkowe, obejmujące wejście do pomieszczenia oraz całe pomieszczenie Centrum Monitoringu. Poza wgraniem nowego oprogramowania do obsługi kamer systemu monitoringu, został rozbudowany serwer monitoringu o dodatkowe dyski, umożliwiające przyszłościowo dodanie dodatkowych punktów kamerowych.