Koncepcja rozbudowy szkoły w Zielonkach-Parceli

udostępnij

Gmina Stare Babice po wprowadzeniu w 2017 roku reformy oświaty zakładającej m.in. likwidację gimnazjów musiała zmierzyć się z sytuacją nagłego pojawienia się dużej liczby uczniów. Gmina, w której dotychczas funkcjonowało jedno gimnazjum i trzy szkoły podstawowe, musiała oprócz pierwszoklasistów przyjąć do szkół także uczniów klas 7 i 8. Sytuacji nie ułatwiał fakt, że Gmina Stare Babice intensywnie się rozrasta i następuje cykliczny wzrost liczby uczniów.

Oddana do użytku w 2017 roku nowoczesna szkoła, w której naukę podjęło 400 uczniów, w 2019 roku okazała się już przepełniona. W konsekwencji tych procesów, wójt Sławomir Sumka podjął decyzję o rozbudowie budynku. Tym samym rozpoczął się proces projektowania i w latach 2020-2021 planujemy budowę dodatkowego skrzydła tej szkoły.

Istniejący zespół budynków składa się z trzech funkcjonalnie powiązanych części: szkoły podstawowej, domu kultury i hali sportowej. Rozbudowę szkoły zlokalizowano przy ul. Rekreacyjnej i połączono dwoma łącznikami z istniejącą szkołą. Projektowaną rozbudowę budynku ukształtowano tak, by stworzyć optymalne połączenia ze szkołą istniejącą. Przed wejściem do budynku utworzono szerokie dojście od ul. Rekreacyjnej. Powstały prostokątny plac będzie wyposażony w ławki i stojaki na rowery.

Projektowany budynek jest dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony z poddaszem ukształtowanym przez dwuspadowe dachy o nachyleniu 25 proc. Poddasze jest częściowo użytkowe (skrzydło północne), co w przyszłości umożliwi jego adaptację. Symetryczna bryła budynku ukształtowana jest na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem rekreacyjnym.

Zwarty układ przestrzenny pozwala na ograniczenie wielkości terenu przeznaczonego pod zabudowę i prawidłowe rozmieszczenie funkcji użytkowych. Starano się uzyskać równowagę i harmonię pomiędzy jednorodnością architektoniczną całego zespołu budynków istniejących o zróżnicowanych poszczególnych częściach i budynkiem projektowanym. Rozbudowa szkoły pozwoli na zabezpieczenie miejsca dla dodatkowych 500 dzieci.

Zachęcamy do obejrzenia planów projektowanej placówki.