Od dziś działa punkt obsługi obywateli Ukrainy

udostępnij

W budynku Urzędu Gminy Stare Babice przy ul. Rynek 21 uruchomiliśmy punkty obsługi obywateli Ukrainy. Proces wydawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w uchwalonej 12 marca 2022 r. przez Sejm specustawie. W obliczu aktualnej sytuacji zadanie to jest dużym wyzwaniem nie tylko dla naszego urzędu, ale wszystkich samorządów miast i gmin w całej Polsce.

Nadawanie numeru PESEL w naszym urzędzie odbywa się wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się pod numerem telefonu 509-926-191,
czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-15.00.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości uzyskania numeru PESEL, umożliwiającego np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenia firmy w Polsce, oraz uzyskania profilu zaufanego, umożliwiającego załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet znajdują się TUTAJ.

Wspólny masowy punkt nadawania numeru PESEL organizowany przez rząd i samorząd warszawski, ruszy od soboty na Stadionie Narodowym. Punkt zostanie wyposażony w sprzęt komputerowy przez Cyfryzację KPRM. Koordynatorem tego punktu będzie miasto stołeczne Warszawa, a infrastrukturę zagwarantuje PGE Narodowy.

Termin złożenia wniosku przez uchodźców z Ukrainy nie ma wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski.