Pamiętamy o ofiarach z Borzęcina!

udostępnij

W minioną niedzielę odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w sierpniu 1944 roku w Borzęcinie Dużym.
Odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Pomordowanych Mieszkańców Borzęcina i okolic.

To właśnie 8 sierpnia 1944 roku, Niemcy, dokonując masowej egzekucji, zemścili się za akcję partyzancką, która miała miejsce dzień wcześniej w Borzęcinie Dużym. Partyzanci próbowali zdobyć skład amunicji, założony przez Niemców w siedzibie Straży Ogniowej, zaatakowali także plebanię, w której kwaterowali okupanci. Atak nie powiódł się, zginęło kilku Niemców i ponad 20 partyzantów. Podczas akcji ucierpiała także ludność cywilna. Niemcy zagnali mieszkańców w pobliże młyna, tam rozstrzelali 49 młodych mężczyzn, wielu wywieźli na roboty. Podpalili także okoliczne domy. Dane dotyczące tej zbrodni mówią o 49 ofiarach: 30 znanych z imienia i nazwiska mieszkańców Borzęcina i 19 osób nieznanych.

W pamiątkowej uroczystości wzięły udział rodziny ofiar, Zastępca Wójta Gminy Stare Babice Katarzyna Sońta, Prezes Stowarzyszenia „Borzęcin” Tadeusz Wiśniewski, Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Marcin Łada, radni, sołtysi, księża z Parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, księża ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, poczty sztandarowe OSP Borzęcin Duży i Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Radny Powiatu Warszawskiego Zachodniego Patryk Luboiński, a także mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 mszą świętą w Parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, następnie w miejscu pamięci ceremonię poprowadził Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Marcin Łada, który przedstawił rys historyczny dramatycznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku, a Pani Zofia Lasocka z chórem „Sami Swoi” zadbała o oprawę muzyczną tego wydarzenia.
Tablica upamiętniająca Pomordowanych Mieszkańców Borzęcina i okolic powstała z inicjatywy Pana Tadeusza Wiśniewskiego i została sfinansowana przez gminę Stare Babice.

Po uroczystości w siedzibie Stowarzyszenia Misji Afrykańskich odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.