Światowy Dzień Radia

udostępnij

„Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów!” – takimi słowami rozpoczyna się historia radia w Polsce. Właśnie dzisiaj, 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia.

Od wysłania pierwszego sygnału radiowego minęło ponad 100 lat. Początkowo były to sygnały służące jedynie celom wojskowym, administracyjnym i pocztowym. Poza rozkazami przesyłanymi na odległość i dyplomatycznymi depeszami, Polacy nasłuchiwali m.in. komunikatów meteorologicznych z innych krajów Europy.

Sytuacja zmieniła się, gdy w 1923 r. w Warszawie powstało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne z siedzibą przy ul. Narbutta 29. To właśnie PTR, którego członkowie mieli rozległą sieć kontaktów wśród europejskich radiowców, stało się prawdziwym motorem napędowym do uruchomienia cywilnej radiostacji w Polsce.

1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Ta data uważana jest za początek polskiej radiofonii. Z kolei 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa – obecna Jedynka.

Stare Babice również mają swoją radiową historię. Od 1936 roku z Babic nadawano Polskie Radio na zagranicę. Stąd na skalach przedwojennych odbiorników radiowych (w tym przypadku Elektrit Fidelio) nazwa Babice, a pierwszym logotypem Polskiego Radia była wieża Radiostacji Babice.

 

Z okazji tego święta zachęcamy Państwa do zapoznania się z ciekawą historią Radiostacji Babice, która w listopadzie tego roku obchodzić będzie 100 rocznicę swojego powstania.