Uroczystość religijno-patriotyczna – 25 września 2022 roku

udostępnij

Jak co roku, dnia 25 września 2022 roku w Starych Babicach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniająca wydarzenia września 1939 roku. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. prałat dr Grzegorz Kozicki. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz uczestników na Babicki Cmentarz Wojenny, gdzie odbyła się patriotyczna część uroczystości.

Głos zabrali: Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, Pan Wojciech Labuda – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci, który odczytał list w imieniu Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawieckiego, Pan Zbigniew Czaplicki – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego, który odczytał list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika, Pan Jan Waligóra – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Stare Babice oraz Pan Patryk Markuszewski – Prezes Zarządu Fundacji „Nie zapomnij o nas”, prowadzącej renowację Cmentarza Wojennego w Starych Babicach.

Wszystkie przemówienia podkreśliły wagę pamięci pomordowanych w 1939 roku z jednoczesnym zwróceniem uwagi na to, że czas pokoju nigdy nie jest dany nam na zawsze, co pokazują również aktualne czasy. Zwrócono również uwagę na konsekwencje II wojny światowej, które Polacy odczuwają po dziś dzień. Cmentarz Wojenny w Starych Babicach nie jest miejscem pochówku wszystkich poległych w okolicach Starych Babic w ówczesnym czasie, ponieważ ich liczbę szacuje się na około tysiąc osób. Są to dane, które po dziś dzień wzbudzają smutek i zadumę w wielu polskich rodzinach. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Stare Babice Jan Waligóra podkreślił wagę młodych ludzi w trosce o dbanie o dziedzictwo przodków, by pamięć o nich nieustannie trwała.

Następnie odbył się apel pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego zakończony salwą honorową.

Na koniec uroczystości złożono wieńce przy pomniku poświęconym poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej. Po podziękowaniu wygłoszonym przez Wójta Gminy Stare Babice uczestnicy przeszli na plac przed budynkiem Urzędu Gminy, gdzie odbył się piknik wojskowy. Tam można było m. in. zapoznać się z bronią wojskową oraz posmakować grochówki. Swoje punkty promocyjne wraz z pokazem sprzętu wojskowego zaprezentowali: Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Pułk Ochrony i 32. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej, a pokaz sprzętu samochodowego zaprezentował 10. Warszawski Pułk Samochodowy. W ramach pikniku można było zgłosić się do służby wojskowej, a informacji udzielał punkt informacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota.

Organizatorzy wydarzenia składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w niniejszą uroczystość.