Uroczystość religijno-patriotyczna na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach

udostępnij
W ostatnią niedzielę września, odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna dla uczczenia pamięci polskich żołnierzy poległych za Ojczyznę w obronie niepodległości we wrześniu 1939 r.
Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach koncelebrowaną przez ks. prałata Grzegorza Kozickiego i ks. Tomasza Paśko, podczas mszy ks. Proboszcz wspomniał naszego ostatniego kombatanta por. rezerwy Stanisława Kulickiego (lat 97), który zawsze uczestniczył w naszych uroczystościach, ale stan zdrowia nie pozwolił mu uczestniczyć w tegorocznej uroczystości. Następnie nastąpił przemarsz uczestników z kościoła na Cmentarz Wojenny w Starych Babicach. Po odśpiewaniu Hymnu Polski przez Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Stare Babice. Po odczytaniu apelu poległych oraz salwie honorowej nastąpiło uroczyste złożenie przez gości wieńców przy pomniku.Na tegoroczne obchody przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych szczebla centralnego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także dowództwo Garnizonu Warszawa, żołnierze, rodzin poległych żołnierzy, strażacy i harcerze.

Na Cmentarzu Wojennym pochowani są m.in. żołnierze: Batalionu Stołecznego z dowódcą 1. kompanii kpt. Wacławem Sikorskim, III batalionu 26. Pułku Piechoty, IV batalionu 360. Pułku Piechoty i innych jednostek walczących w rejonie Starych Babic w 1939 r.

Po uroczystości na cmentarzu, przed Urzędem Gminy odbył się Piknik wojskowy,  w którym wzięły udział jednostki podległe Dowództwu Garnizonu Warszawa m.in Pułk Ochrony czy 10 Pułk Samochodowy. Nie zabrakło żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego którzy zaprezentowali elementy wyposażenia żołnierza.
Podczas pikniku można było również skosztować wojskowej grochówki.