Spotkania z Trylogią – piknik historyczny w Lipkowie

udostępnij
Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie podczas rodzinnego pikniku historycznego „Spotkania z Trylogią”, który odbędzie się 4 czerwca 2022 roku na Polanie Rekreacyjnej w Lipkowie.
Przeniesiemy się do XVII wieku, w czasy kiedy rozgrywa się akcja Trylogii pióra Henryka Sienkiewicza.
Podobnie jak w ubiegłych latach Polana w Lipkowie zamieni się w teatr historii na motywach „Trylogii”. Będziemy podążać śladami Wieszcza i na nowo odkrywać historię Lipkowa z którym był związany Henryk Sienkiewicz, a gdzie następnie przeniósł akcję słynnego pojedynku w powieści „Ogniem i Mieczem” pomiędzy pułkownikiem kozackim Jurko Bohunem a pułkownikiem Michałem Wołodyjowskim.
Oprócz inscenizacji słynnego pojedynku zapraszamy na widowiskowe i cieszące się popularnością wśród widzów pokazy konne w wykonaniu jazdy polskiej oraz kozackiej, rekonstrukcję historycznych obozowisk, czytanie fragmentów „Trylogii”, rodzinny turniej łuczniczy oraz warsztaty dawnych rzemiosł: garncarski, kowalski, tkacki i mincerski. Ciekawostką będzie Ormiański Stragan z pasami kontuszowymi prowadzony przez Przemysława Zambrzyckiego krewnego Ormianina Paschalisa Jakubowicza, który założył w XVIII w. persjarnię w Lipkowie, gdzie tkano pasy kontuszowe i rozmaite tkaniny ozdobne. A to wszystko przy dźwiękach muzyki dawnej w wykonaniu muzyki ViatoreS.
O oprawę historyczną zadba Sarmackie Dziedzictwo.
Organizatorem pikniku „Spotkania z Trylogią” jest Powiat Warszawski Zachodni i Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim Gmina Izabelin ,Urząd Gminy Stare Babice i Kampinoski Park Narodowy
Zapraszamy!
Planowany godzinowy rozkład pikniku.
14:00 Oficjalne otwarcie pikniku
14:15 pokaz ujeżdżania – Kucyki – Anna Zenl
14:30 Koncert Zarina Shevko
15:00 Pokazy szermierki
15:15 Pokazy jazdy konnej husarii
16:00 Pokazy jazdy konnej – woltyżerka
16:45 Słowo od organizatorów
17:00 Czytanie Trylogii
17:15 Pojedynek Bohun vs Wołodyjowski
17:30 Musztra husarska
17:45 Koncert Muzyki Dawnej
18:30 Pokazy kozackie – dżygitówka
19:00 Zakończenie