Wspaniała rodzinna atmosfera i mnóstwo atrakcji w barwach Afryki

udostępnij

W dniach 12-13 czerwca odbył się I Rodzinny Piknik Misji Afrykańskich w Centrum Misji Afrykańskich, nowym ośrodku konferencyjno-rekolekcyjnym w Borzęcinie Dużym, w którym uczestniczył wójt gminy Sławomir Sumka.

Piknik rozpoczął się uroczystym koncertem, który poprowadziła pani Danuta Stradowska. Tuż po koncercie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Ikona życia misyjnego”, o doktor Wandzie Błeńskiej, pracującej całe swoje życie wśród trędowatych w Ugandzie, a następnie spotkanie z panią Wandą Różycką-Zborowską, reżyserką tego dokumentu.

Drugiego dnia pikniku zaprezentowano informacje o działalności misyjnej kapłanów ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich oraz misjonarzy świeckich SMA w Tanzanii, w Republice Środkowoafrykańskiej, Egipcie oraz Maroko. Spotkanie prowadził ks. Grzegorz Kucharski – prowincjał Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Za oprawę muzyczną Mszy Św., a także późniejsze spotkanie modlitewne w kaplicy CMA odpowiadali młodzi ludzie ze wspólnoty „Dom Przymierza”.  

Dużym zainteresowaniem cieszyły się afrykańskie przysmaki, a także domowe wypieki. Podczas pikniku CMA wspierali wolontariusze oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wojcieszyna. Dzieci cieszyły się różnymi, specjalnie dla nich przygotowanymi atrakcjami i zabawami. Rolę animatorów pełnili uczniowie szkoły podstawowej w Borzęcinie Dużym pod opieką pani Agnieszki Matuszewskiej. Jedną z atrakcji pikniku była prezentacja tańców afrykańskich, wykonana przez nauczycieli, rodziców i dzieci ze szkoły podstawowej nr 82 z Warszawy-Bemowo.

W niedzielę przypadał Międzynarodowy Dzień Albinizmu, dlatego była to dobra okazja, by poruszyć także ten, trudny temat. Ludzie dotknięci tą przypadłością w Afryce, nie mają łatwego życia, a  to właśnie między innymi misjonarze SMA niosą im tam skuteczną pomoc.